Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Apel fara motivare .
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Apel fara motivare .

Buna ziua ,
Am căutat in forum o situație asemănătoare , dar cum nu am găsit , va rog sa ma ajutați in luarea celei mai bune decizii .
Soțul meu , cond profesionist , a fost surprins de radar cu viteza de 103 km .
Am făcut contestație la procesul verbal , doar din dorința de a amâna momentul suspendării permisului , având in vedere ca din activitatea de șofat își câștiga salariul .
In 13 Noiembrie , azi adică , pe portal sa afișat soluția pe scurt - bine-nțeles ne-a respins plângerea , cu drept de APEL in 30 de zile .
Cum niciodată nu e momentul potrivit sa rămâi fara servici , soțul meu dorește sa mai lungească judecarea , măcar pana in Ianuarie cand zice el ... e luna “moarta “ .
Ce putem face in acest moment , din ce am citit pe net , asta am înțeles :
Trebuie sa predea permisul in max 15 începând de azi ,
Ca sa îl poată preda la poliție ne trebuie un act de la instanța ... pe care încă nu îl avem .
Solicitam ce ? Un certificat de grefa al soluției sau altceva legat de soluția data ?
Apoi ........ dacă am vrea sa mai amânăm , avem cum ? Făcând apel ?
Și ce motivez in apel ?
Pot sa nu motivez nimic , ci doar sa fac apel împotriva sentinței ? pe motiv ca nu avem comunicarea sentinței deci nu știm cum a judecat instanța ... ?!
In timpul asta ... dacă facem apel ... permisul îl mai preda ? Sau ducem dovada la poliție ca am făcut apel ?
Multe întrebări ... știu , dar va rog sa ne ajutați . E destul de greu , darămite cu un singur salariul ...va rog așadar sa ne Spuneti dacă și ce pasi putem urma ptr a nu greși mai mult sau dacă sunt șanse sa mai lungim perioada pana la suspendarea efectivă . Va multumesc , de fapt va mulțumim !
Am mai postat acest lucru in forum, o sa va explic si dvs.

1. Permisul se preda, dar nu acum, ci in 15 zile de cand decizia ramane definitiva, nu 15 zile de cand pierde contestatia. Decizia ramane definitiva dupa ce expira cele 30 zile de apel. Iar cele 30 zile de apel curg din momentul in care va ajunge plicul cu decizia acasa, sunt "30 zile apel de la comunicare", nu de la "pronuntare".
2. O sa dureze acum aproximativ 1-2 luni pana se redacteaza, date fiind sarbatorile nu cred ca o sa ajunga curand plicul acasa, iar sotul dvs in tot acest timp tine permisul,

Prin urmare:
- dupa ce ajunge plicul acasa (peste vreo 2 luni), asteptati inca 30 zile (dreptul de apel), dupa ce trec si astea 30 zile mergeti la judecatorie sa legalizati hotararea din plic.
- dupa ce legalizati hotararea, o sa aiba mentiunea "definitiva si irevocabila din data de:", ei bine din data aia curg 15 zile in care trebuie sa predea permisul.
- cu hotararea se merge la politie si se preda permisul

Desigur poate face si apel insa e posibil sa ramana fara permis cand ii este lumea mai draga, posibil sa dureze inca vreo 6-7 luni. Iar la apel nu mai are cale de atac, asa ca este definitiva din prima, si atunci chiar trebuie sa-l predea in 15 zile de cand pierde apelul. Acum nu trebuie.

Sper ca ati inteles, daca nu, spuneti-mi ce si va explic.
In primul rând vreau sa va multumesc pentru răbdarea și buna explicare a răspunsului Dvs .
Acum , ce pot sa va spun este ca întrebând între cunoscuțiinte , fara pregătire in domeniu dar care s-au confruntat cu o situație asemănătoare , am primit alt sfat . Și anume de a nu aștepta acasă plicul cu decizia . Ci , sa printez de pe net pagina din portal și cu ea sa merg sa predam permisul in 15 zile de cand sa afișat pe net . Ca asta e una din obligațiile noastre sa urmărim desfășurarea procesului , și dacă am aflat chiar și in aceasta maniera -de pe portal. Net , decizia instanței , atunci de la acea data trebuie calculat .

Dar ! Aveți dreptate in ceea ce a zis instanța așa scrie “ de la comunicare “ și nu de la pronunțare .
Și da ! Așa am interpretat-o și eu , ca încă 30 de zile CEL PUȚIN permisul rămâne la noi ( ptr ca zice “ cu drept de apel in termen de 30 de zile de la comunicare . Cererea se va depune la JUDECĂTORIA .... “ )
Nu va supărați ca insist , dar va rog dacă mai aveți răbdare sa cititi , dacă mai sunt și alte persoane care pot da un sfat , sau pot confirma una din variante , v-as ruga sa ma ajutați . Timpul trece și in câteva zile trec 15 zile de la data cand s-a postat pe portal soluția pe scurt .
Va multumesc tuturor care cititi și mult respect !

mariustz a scris:

Am mai postat acest lucru in forum, o sa va explic si dvs.

1. Permisul se preda, dar nu acum, ci in 15 zile de cand decizia ramane definitiva, nu 15 zile de cand pierde contestatia. Decizia ramane definitiva dupa ce expira cele 30 zile de apel. Iar cele 30 zile de apel curg din momentul in care va ajunge plicul cu decizia acasa, sunt "30 zile apel de la comunicare", nu de la "pronuntare".
2. O sa dureze acum aproximativ 1-2 luni pana se redacteaza, date fiind sarbatorile nu cred ca o sa ajunga curand plicul acasa, iar sotul dvs in tot acest timp tine permisul,

Prin urmare:
- dupa ce ajunge plicul acasa (peste vreo 2 luni), asteptati inca 30 zile (dreptul de apel), dupa ce trec si astea 30 zile mergeti la judecatorie sa legalizati hotararea din plic.
- dupa ce legalizati hotararea, o sa aiba mentiunea "definitiva si irevocabila din data de:", ei bine din data aia curg 15 zile in care trebuie sa predea permisul.
- cu hotararea se merge la politie si se preda permisul

Desigur poate face si apel insa e posibil sa ramana fara permis cand ii este lumea mai draga, posibil sa dureze inca vreo 6-7 luni. Iar la apel nu mai are cale de atac, asa ca este definitiva din prima, si atunci chiar trebuie sa-l predea in 15 zile de cand pierde apelul. Acum nu trebuie.

Sper ca ati inteles, daca nu, spuneti-mi ce si va explic.

Am revenit cu un răspuns final cred al acestei postări .
Am întrebat direct la sursa ( poliție ) cum , cand și cu ce alte acte trebuie sa predau permisul .
Mi s-a răspuns :
Ptr ca e de la judecătorie , așteptați răspunsul acasă , și apoi cu acel răspuns ( dacă nu mergem mai departe ) in termen de max 60 de zile - asta nu am înțeles de unde 60 de zile - se preda permisul la ghișeu .

Klara77 a scris:

In primul rând vreau sa va multumesc pentru răbdarea și buna explicare a răspunsului Dvs .
Acum , ce pot sa va spun este ca întrebând între cunoscuțiinte , fara pregătire in domeniu dar care s-au confruntat cu o situație asemănătoare , am primit alt sfat . Și anume de a nu aștepta acasă plicul cu decizia . Ci , sa printez de pe net pagina din portal și cu ea sa merg sa predam permisul in 15 zile de cand sa afișat pe net . Ca asta e una din obligațiile noastre sa urmărim desfășurarea procesului , și dacă am aflat chiar și in aceasta maniera -de pe portal. Net , decizia instanței , atunci de la acea data trebuie calculat .

Dar ! Aveți dreptate in ceea ce a zis instanța așa scrie “ de la comunicare “ și nu de la pronunțare .
Și da ! Așa am interpretat-o și eu , ca încă 30 de zile CEL PUȚIN permisul rămâne la noi ( ptr ca zice “ cu drept de apel in termen de 30 de zile de la comunicare . Cererea se va depune la JUDECĂTORIA .... “ )
Nu va supărați ca insist , dar va rog dacă mai aveți răbdare sa cititi , dacă mai sunt și alte persoane care pot da un sfat , sau pot confirma una din variante , v-as ruga sa ma ajutați . Timpul trece și in câteva zile trec 15 zile de la data cand s-a postat pe portal soluția pe scurt .
Va multumesc tuturor care cititi și mult respect !

mariustz a scris:

Am mai postat acest lucru in forum, o sa va explic si dvs.

1. Permisul se preda, dar nu acum, ci in 15 zile de cand decizia ramane definitiva, nu 15 zile de cand pierde contestatia. Decizia ramane definitiva dupa ce expira cele 30 zile de apel. Iar cele 30 zile de apel curg din momentul in care va ajunge plicul cu decizia acasa, sunt "30 zile apel de la comunicare", nu de la "pronuntare".
2. O sa dureze acum aproximativ 1-2 luni pana se redacteaza, date fiind sarbatorile nu cred ca o sa ajunga curand plicul acasa, iar sotul dvs in tot acest timp tine permisul,

Prin urmare:
- dupa ce ajunge plicul acasa (peste vreo 2 luni), asteptati inca 30 zile (dreptul de apel), dupa ce trec si astea 30 zile mergeti la judecatorie sa legalizati hotararea din plic.
- dupa ce legalizati hotararea, o sa aiba mentiunea "definitiva si irevocabila din data de:", ei bine din data aia curg 15 zile in care trebuie sa predea permisul.
- cu hotararea se merge la politie si se preda permisul

Desigur poate face si apel insa e posibil sa ramana fara permis cand ii este lumea mai draga, posibil sa dureze inca vreo 6-7 luni. Iar la apel nu mai are cale de atac, asa ca este definitiva din prima, si atunci chiar trebuie sa-l predea in 15 zile de cand pierde apelul. Acum nu trebuie.

Sper ca ati inteles, daca nu, spuneti-mi ce si va explic.

Art. 118 din OUG 195/2002 (codul rutier)
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare și sancționare a contravenției se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competență a fost constatată fapta.
(2) Plângerea suspendă executarea amenzii și a sancțiunii contravenționale complementare dispuse prin procesul-verbal de constatare și sancționare a contravenției de la data înregistrării la judecătoria prevăzută la alin. (1).
(3) Dovada înregistrării plângerii se prezintă de către contravenient, personal sau prin reprezentant legal, la unitatea de poliție din care face parte agentul constatator. La data prezentării dovezii înregistrării plângerii, unitatea de poliție din care face parte agentul constatator va efectua mențiunile în evidențe și va restitui permisul de conducere, reținând dovada înlocuitoare.
(4) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce se reia în ziua următoare celei în care a fost predat permisul de conducere, dar nu mai târziu de 30 de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești prin care instanța a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare și sancționare a contravenției. Sancțiunea contravențională complementară constând în suspendarea dreptului de a conduce își produce efectele fără îndeplinirea vreunei alte formalități.
(5) Predarea permisului de conducere de către contravenient se face personal, prin reprezentant legal sau prin servicii de curierat, cu aviz de primire, în termenul prevăzut la alin. (4), la serviciul/biroul poliției rutiere, care îl va înainta unității de poliție care îl are în evidență.
(6) Se consideră îndeplinită obligația de predare a permisului de conducere și în cazul în care documentul este transmis prin servicii de curierat, cu aviz de primire, în termenul prevăzut la alin. (4) la serviciul/biroul poliției rutiere. Data care se ia în considerare este data predării permisului către serviciul de curierat. Dovada înlocuitoare se eliberează la data prezentării titularului înăuntrul termenului de suspendare a dreptului de a conduce la serviciul/biroul poliției rutiere la care a înaintat permisul de conducere.
(7) În cazul în care contravenientul nu predă permisul de conducere în termenul prevăzut la alin. (4), durata de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se majorează de drept cu 30 de zile, fără îndeplinirea vreunei alte formalități.
(8) În sensul prezentului articol, prin serviciu al poliției rutiere se înțelege serviciul poliției rutiere din structura unui inspectorat județean de poliție, Brigada Rutieră din cadrul Direcției Generale a Municipiului București sau biroul de poliție autostrăzi din cadrul Brigăzii Autostrăzi și Misiuni Speciale din structura Inspectoratului General al Poliției Române.
[ link extern ]

Data comunicarii (hotaririi de la judecatorie) este cea de la care curge termenul de 30 de zile in care puteti declara apel. Daca nu ati declarat apel, inseamna ca hotarirea in prima instanta ramine definitiva si aveti inca 30 de zile sa predati permisul.
latka, moderator
S-a modificat legea. Dupa 30 de zile de la comunicare daca nu se exercita apel, ramane definitiva si din acel moment aveti 30 de zile sa predati permisul, daca depuneti apel, nu il predati.