Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avans cumpărare drepturi succesorale, achitat în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avans cumpărare drepturi succesorale, achitat în urma unei înțelegeri verbale între frați: care sunt drepturile părților?

Într-o înțelegere verbală, între frați, asupra vânzării- cumpărării dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile moștenite de la părinți, care sunt drepturile părților în legătură cu avansul achitat in urma neîndeplinirii la termen a înțelegerii din cauza morții unuia dintre frați?
Manuela Rășină, administrator
Păi ce drepturi și obligații să decurgă dintr-o înțelegere verbală?
Sa inteleg ca cuvantul tau rostit nu are aceeasi putere ca si cuvantul scris, Raluk0207?
Legal, nu. Cum dovedești vorbele?
Vorba volant, scripta manent.
Draga Raluk0207. Intrebarea era despre drepturi in legatura cu avansul platit, nu despre daca cuvantul spus are aceeasi valoare cu cuvantul scris. Daca nu poti raspunde la intrebare, nu este nici o problema. Cred ca o sa gasim pe cineva care stie. Multumim pentru participare.

cristi_ursa a scris:

Sa inteleg ca cuvantul tau rostit nu are aceeasi putere ca si cuvantul scris, Raluk0207?

Păi asta ai întrebat. Ti-am raspuns la intrebare.
Avansul a fost platit pe vorbe. Ce se intampla? Nimic
Înțelegerile verbale nu au nicio valoare juridică. Altminteri, oamenii nu ar mai încheia contracte, testamente, acte juridice, ci doar ar sta de vorba.
Ca atare, nu există nici drepturi și nici obligații. Pentru ca nu exista niciun înscris doveditor, arestat de nicio instituție/autoritate și implicit nu constituie titlu executoriu.