Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Cand pot depune dosarul pentru limita de varsta ?
Sunt nascut in septembrie 1966
Am lucrat _ 5 ani 11 luni in grupa a. 2 a in procent de 90%
--21 de ani 6 luni in grupa 1 ,respectiv conditii speciale
Multumesc
mitchel1966, utilizator
Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiții, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana.

Cererea o puteti depune la implinirea varstei de 54 ani si 6 luni (Martie 2021) (Reducerea vârstei standard de pensionare cu 10 ani si 6 luni pentru activitatea de21 de ani 6 luni in grupa 1 ,respectiv conditii speciale )
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pentru grupa a2 a nu beneficiez de reducere?
Ma refer la Legea 215/2019.
mitchel1966, utilizator
Reducerile vârstelor standard de pensionare prevăzute la art. 55 din Legea 263/2010, precum și cele prevăzute de alte acte normative pot fi cumulate fără ca reducerea totală să fie mai mare de 13 ani.

Pentru grupa a II-a , mai aveti o reducere de 1 an si 8 luni.

Varsta standard de pensionare : 65 ani - Septembrie 2031

Pensionare cu reducerea varstei : 52 ani si 10 luni
Buna ziua,va rog sa mi spuneti varsta pt.pensionare anticipată,sunt născută în 1963 ,6 august,vechime in munca este de 28 de ani ,din care 7 ani ,2 luni si 29 zile lucrate in grupa a 2 a .Va multumesc.Mentionez caci am dat naștere la 5 copii,cel mic are 19 ani,
Rohan Violeta, utilizator

Bună ziua
Vedeți ca nu a, - ți postat unde trebuie.
O zi buna.