avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Cand pot depune dosarul pentru limita de varsta ?
Sunt nascut in septembrie 1966
Am lucrat _ 5 ani 11 luni in grupa a. 2 a in procent de 90%
--21 de ani 6 luni in grupa 1 ,respectiv conditii speciale
Multumesc
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2019
mitchel1966, utilizator
Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiții, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana.

Cererea o puteti depune la implinirea varstei de 54 ani si 6 luni (Martie 2021) (Reducerea vârstei standard de pensionare cu 10 ani si 6 luni pentru activitatea de21 de ani 6 luni in grupa 1 ,respectiv conditii speciale )
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pentru grupa a2 a nu beneficiez de reducere?
Ma refer la Legea 215/2019.
Ultima modificare: Marți, 19 Noiembrie 2019
mitchel1966, utilizator
Reducerile vârstelor standard de pensionare prevăzute la art. 55 din Legea 263/2010, precum și cele prevăzute de alte acte normative pot fi cumulate fără ca reducerea totală să fie mai mare de 13 ani.

Pentru grupa a II-a , mai aveti o reducere de 1 an si 8 luni.

Varsta standard de pensionare : 65 ani - Septembrie 2031

Pensionare cu reducerea varstei : 52 ani si 10 luni
Buna ziua,va rog sa mi spuneti varsta pt.pensionare anticipată,sunt născută în 1963 ,6 august,vechime in munca este de 28 de ani ,din care 7 ani ,2 luni si 29 zile lucrate in grupa a 2 a .Va multumesc.Mentionez caci am dat naștere la 5 copii,cel mic are 19 ani,
Ultima modificare: Luni, 25 Mai 2020
Rohan Violeta, utilizator


Bună ziua
Vedeți ca nu a, - ți postat unde trebuie.
O zi buna.

Alte discuții în legătură

Pensionare parțial anticipat Paius Genuta Paius Genuta Am 54 de ani și 33 ani munciți din care 16 ani grupa 2 pot ieși la pensie fara penalizare (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta elena1966 elena1966 Buna ziua!as dori daca puteti sa-mi spuneti si mie cand se poate incadra la pensie pt.limita de varsta sau pensie anticipata sotul meu care este nascut in anul ... (vezi toată discuția)
Informații pensionare nelu 2009tm nelu 2009tm Buna ziua ,as vrea sa aflu ,va rog , daca ma pot pensiona ,chiar si anticipat avind urmatoarea situatie ; barbat nascut in septembrie 1963 ,lucrez de la 18 ani ... (vezi toată discuția)