avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de varsta

Buna ziua!as dori daca puteti sa-mi spuneti si mie cand se poate incadra la pensie pt.limita de varsta sau pensie anticipata sotul meu care este nascut in anul 1966,luna mai si are o vechime integrala in munca de 31 ani si 2 luni dintre care 7 ani in grupa a 2 a de munca.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:29, 21 August 2014
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pentru un barbat nascut in 1966 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 7 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an (65 - 1 = 64 de ani) numai daca la data cand va implini 64 de ani are un stagiu de cotizare de 35 de ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 9 luni (31/2 + 1/9 = 32 de ani si 11 luni).

3. Pentru a solicita pensie pentru limita de varsta (cu reducerea varstei standard de pensionare), la 64 de ani, mai are nevoie de un stagiu de cotizare de 2 ani si 1 luna).

4. Pana atunci, conform datelor din acest moment, paote solicita:
- pensie pentru limita de varsta ,la varsta de 65 de ani, in 2031;
- pensie anticipata partiala, la varsta de 60 de ani, in 2026.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie euvictoria euvictoria Sunt nascuta in octombrie 1959 . Lucrez ca educatoare din 1978 si vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. In perioada 1 sept 1978-31 ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie gavrilelena28 gavrilelena28 Barbat nascut la 21 07 1955 vechime 35 ani din care 6ani si 9 luni grupa 2 MULTUMESC (vezi toată discuția)
Vreau sa ma pensionez luciy luciy BUNA ,SA INCEPEM .AM VARSTA DE 62,5 .AM LUCRAT 32,8 ANI DIN MAI MULTE ANGAJARI .22ANI INTR-O TIPOGRAFIE UNDE AM BENEFICIAT DE GRUPA 2, AM LUCRAT LA UN ... (vezi toată discuția)