Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de varsta

Buna ziua!as dori daca puteti sa-mi spuneti si mie cand se poate incadra la pensie pt.limita de varsta sau pensie anticipata sotul meu care este nascut in anul 1966,luna mai si are o vechime integrala in munca de 31 ani si 2 luni dintre care 7 ani in grupa a 2 a de munca.Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pentru un barbat nascut in 1966 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 7 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an (65 - 1 = 64 de ani) numai daca la data cand va implini 64 de ani are un stagiu de cotizare de 35 de ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 9 luni (31/2 + 1/9 = 32 de ani si 11 luni).

3. Pentru a solicita pensie pentru limita de varsta (cu reducerea varstei standard de pensionare), la 64 de ani, mai are nevoie de un stagiu de cotizare de 2 ani si 1 luna).

4. Pana atunci, conform datelor din acest moment, paote solicita:
- pensie pentru limita de varsta ,la varsta de 65 de ani, in 2031;
- pensie anticipata partiala, la varsta de 60 de ani, in 2026.