Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

După ce a deschis tatăl meu suscesiune ,copilul fratelui (decedat),a deschis succesiune la același notar.Bunicii înainte de moarte au lăsat casa şi o parte din bunuri tatălui meu prin testament,acesta nu a fost înregistrat la notar.Ce este de făcut?Tatăl meu fost citat la notar pentru dezbaterea succesiunii făcută de nepotul din partea fiului decedat.
Este putin mai complecar avand in vedere ca exista si un testament olograf (banuiesc) neinregistrat. Trebuie vazut daca exista acceptari la notar si mai multe detalii. Cred ca cel mai intelept ar fi ca tatal dvs sa se programeze la o consultatie juridica, la un avocat (cu documentele pe care le detine) inainte sa ajunga la notar la data la care a fost citat.
Stimate domn,

Testamentul olograf poate fi prezentat notarului public.

Acesta este scris , semnat si datat de mana celui care l-a perfectat.( defunctul ).

Mostenirea testamentara poate coexista cu mostenirea legala.

Testemantul, insa, daca lezeaza rezerva succesorala a altor copii, a sotului supravietuitor, ori a parintilor, poate fi desfiintat.

Acesta reprezinta o liberalitate gratuita, supusa reductiunii, in termen de 3 ani, termen ce curge de la deces, ori de la momentul luarii la cunostinta de existenta acestui act.

In procedura dezbaterii succesorala, puteti fi asistat de avocat.

Succes!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat