Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venit chirii dacă afectează indemnizație Crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venit chirii dacă afectează indemnizație Crestere copil.

Dacă sunt în creștere copil și obțin venituri din chirii de app 8400 lei anual ce se întâmplă cu indemnizația pt creștere copil, se suspendă?
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

In acest sens, ar fi mai bine sa intrebati la ANPIS/AJPIS.