avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto

Buna ziua,acum un an de zile am fost implicata intr-un accident de mașină în care fratele șoferului a decedat.Este posibil ca soferul sa faca pușcărie? Si ce inseamna închisoare cu executare?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Boeriu Catalin , Consultant asigurari 10:15, 4 Decembrie 2019
Este indicat ca să vă angajați un avocat.
In funcție de probele administrate este posibil ca pedeapsa să fie inchisoare cu executare, adica conducătorul auto vinovat se va muta pentru o perioadă la inchisoare.
Si cum ar putea scapa de inchisoare cu executare? Sau sa primeasca doar cu suspendare?

Ioan Ciobanu a scris:

Este indicat ca să vă angajați un avocat.
In funcție de probele administrate este posibil ca pedeapsa să fie inchisoare cu executare, adica conducătorul auto vinovat se va muta pentru o perioadă la inchisoare.

Cine era la volan? dvs?, soferul este vinovat de producerea accidentului? in ce maniera ati fost dvs. implicata?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Decembrie 2019
Boeriu Catalin, Consultant asigurari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Riscul maxim ? busubogdan busubogdan Buna ziua , Am avut un eveniment rutier , care sa soldat cu accident , fara victime , eu fiind prins baut la volan , alcolemie in sange 1,25 . In ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu vatamare corporala din culpa cu 60 de zile ingrijiri medicale vlad_86 vlad_86 Buna ziua, Am fost implicat intr-un acident ce circulatie ,la volanul unei masini am pierdut controlul volanului si masina sa raspturnat rezultad 2 victime ... (vezi toată discuția)
Ajutor - accident rutier, consecinte aandreeeaa aandreeeaa buna am si eu o intrebara..sotul a avut aseara accient...deocamdata nu se prea stie ce si cum ptr ca azi e duminicasi nimeni nu lucreaza...chestia e ca era ... (vezi toată discuția)