Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto

Buna ziua,acum un an de zile am fost implicata intr-un accident de mașină în care fratele șoferului a decedat.Este posibil ca soferul sa faca pușcărie? Si ce inseamna închisoare cu executare?
Multumesc!
Este indicat ca să vă angajați un avocat.
In funcție de probele administrate este posibil ca pedeapsa să fie inchisoare cu executare, adica conducătorul auto vinovat se va muta pentru o perioadă la inchisoare.
Si cum ar putea scapa de inchisoare cu executare? Sau sa primeasca doar cu suspendare?

Ioan Ciobanu a scris:

Este indicat ca să vă angajați un avocat.
In funcție de probele administrate este posibil ca pedeapsa să fie inchisoare cu executare, adica conducătorul auto vinovat se va muta pentru o perioadă la inchisoare.

Cine era la volan? dvs?, soferul este vinovat de producerea accidentului? in ce maniera ati fost dvs. implicata?
Boeriu Catalin, Consultant asigurari