avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere pentru copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere pentru copil major

Eu am doi copiii in intretinere, unul de 18 ani impliniti in luna octombrie 2009 si unul de 16 ani. Incepand cu luna noiembrie 2009 mi s-a sistat pensia pentru amandoi copiii desi pe Hotararea de divort spune clar ca fiecare copil este de 13% din venitul, de fapt pensia tatalui. Cum este posibil ca acum sa se vada imediat ca baiatul a implinit 18 ani si de cate ori se marea valoarea pensiei nu se observa ca este procent din pensie si numai dupa sesizari mi se trimiteau restantele. Intrebarile mele sunt:
1. ce acte trebuie sa trimit la Oficiul de pensii pentru ca cei doi copiii sa primeasca in continuare pensia (mentionez ca sunt la scoala)?
2. pentru cel de al doilea copil pot trage la raspundere personalul Oficiului de pensii ca nu respecta o Hotarare definitiva?
buna ziua
depuneti hotararea definitiva si irevocabila si actele de la socala ,,adeverinta de elev sau student pentru cel care a implinit 18 ani ,,
insistati cu acte ca altfel ...
bafta
Pensia de intretinere se acorda pana la implinirea varstei de 18 ani.
Daca dupa implinirea varstei de 18 ani, copilul se afla in continuare la studii la zi, acesta va trebui sa cheme in judecata parintele obligat la plata pensiei de intretinere, pentru a solicita acordarea penisei de intrtinere pana la finalizarea studiilor.
O data cu cererea va depune si inscrisuri care sa dovedeasca ca se afla la studii la zi.

In ceea ce priveste faptul ca a fost sistata din eroare si pensia minorului care nu a implinit 18 ani, faceti o adresa in care sa specificati acest lucru, atasati o copie a certificatului de nestere al acestuia si hotararea.
Livia Moldovan a scris:

Eu am doi copiii in intretinere, unul de 18 ani impliniti in luna octombrie 2009 si unul de 16 ani. Incepand cu luna noiembrie 2009 mi s-a sistat pensia pentru amandoi copiii desi pe Hotararea de divort spune clar ca fiecare copil este de 13% din venitul, de fapt pensia tatalui. Cum este posibil ca acum sa se vada imediat ca baiatul a implinit 18 ani si de cate ori se marea valoarea pensiei nu se observa ca este procent din pensie si numai dupa sesizari mi se trimiteau restantele. Intrebarile mele sunt:
1. ce acte trebuie sa trimit la Oficiul de pensii pentru ca cei doi copiii sa primeasca in continuare pensia (mentionez ca sunt la scoala)?
2. pentru cel de al doilea copil pot trage la raspundere personalul Oficiului de pensii ca nu respecta o Hotarare definitiva?


Este posibil sa fie o greseala din partea tertului poprit in ceea ce priveste sistarea pensiei de intretinere pentru al doilea minor. Explicatia acestei greseli ar putea fi ca in ordonanta de infiintare a popririi dumneavoastra sunteti trecuta ca si creditorul caruia tertul trebuie sa vireze cei 26% din veniturile debitorului reprezentantd pensia de intretinere in cuantum de cate 13% pentru fiecare minor, pana la majorat. Daca tertul ar fi oprit si virat 13% pe numele unui minor si 13 % pe numele celuilalt, probabil nu s-ar fi ajuns in aceasta situatie. Faceti o adresa catre Oficiul de pensii prin care le aduceti la cunostinta faptul ca in mod gresit au sistat retinerea si virarea pensiei de intretinere pentru al doilea minor, atasand si o copie dupa cartea de identitate a acestuia (dovediti astfel ca inca este minor).


Cat priveste copilul care in prezent a implinit 18 ani acesta nu mai are dreptul la pensie de intretinere desi este inca elev, daca in hotarare si in ordonanta de infiintare a popririi scrie ca pensia este datorata pana la majoratul minorului si nu pana la finalizarea studiilor.
Pentru a beneficia in continuare de pensie, copilul devenit acum major va trebui sa introduca actiune in instanta in vederea stabilirii pensiei de intretinere pentru major.
Daca dupa implinirea varstei de 18 ani, copilul se afla in continuare la studii la zi, acesta va trebui sa cheme in judecata parintele obligat la plata pensiei de intretinere, pentru a solicita acordarea penisei de intrtinere pana la finalizarea studiilor.



Asa e , copilul justifica acea calitate procesuala activa, altminteri , actiunea e respinsa ca inadmisibila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sistare pensie alimentara, copil 18 ani?! ContSters76214 ContSters76214 Buna ziua! Sunt divortata de 3 ani, iar din casnicie au rezultat doi copii (18 ani, respectiv 12 ani) Fiul meu a implini,t in 2 martie, 18 ani. Este elev ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere Radu Aura Radu Aura Am instituit poprire cu nume de intretinere pe salariul unui salariat, insa am urmatoarea nelamurire: copilul este clasa a- XII-a, daca nu continua studiile ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara calinsas calinsas Sunt divortat si recasatorit. Din prima casatorie a rezultat un copil caruia i-am pplatit pensie alimentara pana la finalizarea liceului (19 ani). Urmeaza sa ... (vezi toată discuția)