Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Nr.de elevi intr-o clasa
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Nr.de elevi intr-o clasa

Buna ziua
As dori sa stiu care este nr. max.de elevi dintr-o clasa gimnaziala,conform legii invatamantului.Cui pot sa-ma adresez daca nu se respecta aceasta prevedere.Va multumesc
Legea 1/2011
art.63
(1) În învățământul preuniversitar, formațiunile de studiu cuprind grupe, clase sau ani de studiu, după cum urmează:
.....
d) învățământul gimnazial: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puțin de 12 și nu mai mult de 30;
....
(3) În situații excepționale, formațiunile de preșcolari sau de elevi pot funcționa sub efectivul minim sau peste efectivul maxim, cu aprobarea consiliului de administrație al inspectoratului școlar, pe baza unei justificări din partea consiliului de administrație al unității de învățământ care solicită exceptarea de la prevederile alin. (1).

Va puteti adresa I.S.J. - inspectoratul judetean școlar