Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA, Cheltuieli deductibile, produse pe care le ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA, Cheltuieli deductibile, produse pe care le folosesc dar aparent nu sunt pentru activitățile mele

Sunt PFA plătitor de TVA în sistem real, lucrez pe testare software.

Am cumpărat multe produse pe care trebuie să le trec la cheltuieli.
Unele dintre aceste produse pot ridica semne de întrebare dacă sunt pentru activitate sau nu, însă eu le folosesc.

Mai exact:
- rafturi de depozitare, pentru greutăți mari - pun pe ele, în garaj, lucruri pe care le folosesc pentru mașină, dar și ale lucruri pe care nu le folosesc frecvent, gen papetărie,
- două extinctoare
- cutii din plastic aluat (le-am luat de la metro, deoarece se închid complet cu capac, și pot fi supraetajate, pun în ele topuri de hârtii, documente, bandă adezivă
- bandă adezivă pentru cazul în care trimit vreun pachet, sau lipesc coli pentru planșe cu planuri. Am luat vreo 10 role, poate am exagerat. Pot avea probleme?
Petrovic, utilizator
Sunteti PFA si tineti contabilitatea in partida simpla si nu trebuie sa faceti toata aceasta "nebunie" pentru ca asa se face: simplificat.

Deci, tineti registrul jurnal de incasari si plati (RJIP) pentru stabilirea veniturilor si cheltuielilor, si, adiacent, registrul de evidenta fiscala (REF), pentru stabilirea venitului impozabil.

Bineinteles, ca orice entitate economica, trebuie sa aveti o evidenta a bunurilor: mijloace fixe, obiecte de inventar, care, conform legii, se inventariaza anual.

In plus, e bine sa aveti un contabil sau consilier fiscal (cum i-om zice) cu care sa va consultati permanent. Nu stiu daca doar raspunsurile pe forum sunt suficiente. Dumneavoastra decideti.
Iulian MANEA, Contabil
E ok să împuternicesc un contabil să facă totul pentru mine? Declarații, etc...

Inițial m-am gândit să apelez la un expert contabil.
Am avut câteva ședințe cu un expert contabil. Mi-a propus să fac o procură pentru a-l împuternici să trimită toate declarațiile în numele meu. Am crezut că e riscant să facă altcineva acțiuni în numele meu, și am continuat să încerc singur să fac contabilitatea, iar în timp să iau câteva ședințe

În timp au intervenit multe probleme:
- am aflat că sunt în sistem real nu normă de venit (cei de la Registrul Comerțului m-au informat greșit, când am înființat PFA, mi-au spus că activitățile mele sunt la normă de venit). Contabilul a spus că sunt în sistem real, eu i-am spus că nu, dar nu m-a contrazis cu dovadă
- am întârziat cu declarațiile
- declarații greșite, trebuie să le retrimit
- și altele....
O soluție e să dau totul unui contabil, sau să fac cursuri de contabilitate...
Petrovic, utilizator