Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Hotărâre de divorț
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Hotărâre de divorț

Mama a divorțat în 1993, locuieste cu mine, dar si-a pierdut hotărârea de divorț, fiind in imposibilitatea de a-si face carte de identitate decat provizorie pe 1 an. Tribunalul poate sa-i elibereze un duplicat? Mentionez ca mama este pensionară, iar întreprinderea la care a lucrat s-a desființat.
Buna ziua,
Mergeti la arhiva judecatoriei la care s-a pronuntat divortul si solicitati o alta sentinta si o legalizati.
Atentie, incercati sa stiti macar anul si, daca se poate, luna cand s-a pronuntat acel divort.
Incercati sa luati de la tata, daca mai traieste, numarul dosarului sau o copie xerox si atunci totul o sa fie mult mai simplu.
Legalizati sentinta in 4, 5 exemplare ca sa nu mai aveti asemenea necaz.
Costul legalizarii unui exemplar este de 5 lei si se plateste ca taxa de timbru.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Daca aveti numarul de dosar se va rezolva fara probleme.
Daca nu stiti numarul de dosar va trebui sa apelati probabil la avocat ca sa faca demersurile specifice pentru a va rezolva problema.