avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Hotărâre de divorț
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Hotărâre de divorț

Mama a divorțat în 1993, locuieste cu mine, dar si-a pierdut hotărârea de divorț, fiind in imposibilitatea de a-si face carte de identitate decat provizorie pe 1 an. Tribunalul poate sa-i elibereze un duplicat? Mentionez ca mama este pensionară, iar întreprinderea la care a lucrat s-a desființat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:13, 23 Noiembrie 2019
Buna ziua,
Mergeti la arhiva judecatoriei la care s-a pronuntat divortul si solicitati o alta sentinta si o legalizati.
Atentie, incercati sa stiti macar anul si, daca se poate, luna cand s-a pronuntat acel divort.
Incercati sa luati de la tata, daca mai traieste, numarul dosarului sau o copie xerox si atunci totul o sa fie mult mai simplu.
Legalizati sentinta in 4, 5 exemplare ca sa nu mai aveti asemenea necaz.
Costul legalizarii unui exemplar este de 5 lei si se plateste ca taxa de timbru.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Noiembrie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Daca aveti numarul de dosar se va rezolva fara probleme.
Daca nu stiti numarul de dosar va trebui sa apelati probabil la avocat ca sa faca demersurile specifice pentru a va rezolva problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinere duplicat hotarare judecatoreasca definitiva de divort 111cris1 111cris1 Buna seara, acum 20 de ani sora mea a divortat. A primit hotararea judecatoreasca definitiva de divort in care se specifica ca va purta in continuare numele ... (vezi toată discuția)
Cum obțin sentința unui dosar vechi? gabriel32 gabriel32 As dori sa știu dacă pot accesa fluxul unui dosar din 1995. Am la mâna o sentința definitiva și irevocabila (pe numele bunicilor după care trebuie sa fac ... (vezi toată discuția)
Hotarare de divort legalizata ContSters307192 ContSters307192 Buna ziua,am un var si vrea sa se recasatoreasca ,dar nu are o hotarare de divort originala ca sa poata prezenta la starea civila,poate depune o copie ... (vezi toată discuția)