Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Delegarea autorității părintești
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Delegarea autorității părintești

Buna ziua ! Sunt plecata in străinătate ,am un copil minor rămas cu mama,am înștiințat primăria,am depus actele,la tribunal,dar procesul va fi pe 9.12,deoarece eu sunt plecata va putea merge doar mama la proces ,îmi va afecta cu ceva daca eu nu mă prezint dar sunt intimitate și primăria plus tribunalul ? Mulțumesc
Nu vă afectează cu nimic faptul că nu sunteți prezentă, dar ar fi indicat să aveți un avocat care să vă reprezinte în lipsă.
Depinde si de astitudinea procesuala a sotului, de ce doreste, daca are reconventionala sa intampinare in dosar.
Mulțumesc frumos!

Marcel Mihalache a scris:

Nu vă afectează cu nimic faptul că nu sunteți prezentă, dar ar fi indicat să aveți un avocat care să vă reprezinte în lipsă.

Depinde de instanta si de cererile partii adverse.
Procedural, nu conteaza prezenta personala a partii, dar pe fond arata gradul de implicare a partii si este mai mult sau mai putin relevant, mai ales in dreptul familiei, in functie de cerintele celeilalte parti si atitudinea sa procesuala.