avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Revenire notificare plata BEJ - dupa 2 ani de la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Revenire notificare plata BEJ - dupa 2 ani de la respingerea incuviintarii executarii silite, pentru aceeasi creanta

Buna ziua!

Am primit o notificare de plata datorie pentru o creanta, de la acelasi BEJ, pentru aceeasi creanta pentru care instanta a dat in 2017 respingere incuviintare executare silita, cu drept de apel in 15 zile, si nu s-a mai intamplat nimic.
cum sa tratez aceasta notificare? stiu ca a fost respinsa pentru ca am consultat des portalul si am vazut chiar la timpul respectiv, fiind in consiliu, nu am primit nicio rezolutie personal.
Este legal sa faca BEJ acest lucru? in baza caror legi functioneaza? un proces nu se judeca de de ori,...sau la noi, orice e posibil?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 12:45, 13 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Mergeti la arhiva si solicitati o copie legalizata de pe sentinta.
O copie a ei o puteti trimite executorului, sa aratati ca deja a fost judecat cazul...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In afara de aceasta verificare ar trebui apelat la avocat ca sa mearga sa studieze dosarul de executare.
In acest fel va puteti lamuri sub aspect juridic si aceasta este procedura normala.
Ultima modificare: Marți, 26 Noiembrie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
aceasta este procedura normala sau si daca aceasta este procedura normala?
Ma intreb ce ar fi de studiat la dosar? daca totul s-a petrecut la inceputul lui 2017 si nu s-a incuviintat, un BEJ poate reveni oricand cu somatii plata?
Eu personal nu as putea verifica la arhiva?


In acest fel va puteti lamuri sub aspect juridic si aceasta este procedura normala.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar dacă prima cerere de încuviințare executare silită a fost respinsă, creditorul poate reveni prin intermediul executorului cu o nouă cerere de încuviințare.

Este posibil să fi greșit ceva la prima cerere, și are dreptul să revină o altă cerere motivată în fapt și în drept.
Faptul că a fost respinsă cererea de încuviințare, nu a dus la anularea dosarului execuțional.

Pentru lămuriri, plătiți un avocat să vă însoțească la biroul executorului, și să studieze dosarul execuțional.
Actele de executare silită pot fi anulate de debitor doar prin contestație la executare.
Ultima modificare: Marți, 26 Noiembrie 2019
Dapix, utilizator
buna dimineata! va multumesc pentru aceste raspunsuri. Aceasta datorie nu ar trebui sa fie prescrisa sau a fost intrerupta prin aceste actiuni?

Alte discuții în legătură

Comunicare poprire bej - nu exista decizie/dosar la judecatorie Notsure Notsure Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: daca cineva primeste o notificare de poprire de la BEJ, pentru un credit facut in anul 2005, ... (vezi toată discuția)
Executare silita buiavasi buiavasi Cum aflu ziua si completul care judeca un dosar de executare silita, este vorba despre dosarele nr.30392/4/2017 si 30393/4/2017 de la jud.sector 4, eu am ... (vezi toată discuția)
Calcul prescriere executare silita florina70_c florina70_c Buna ziua! Va adresez rugamintea de a ma ajuta si sprijini in urmatoarea problema - [b]daca s-a prescris sau nu termenul de executare silita a unui titlu ... (vezi toată discuția)