Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie proces verbal retinere permis, accident cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie proces verbal retinere permis, accident cu victima usoara

Buna ziua

In urma cu câteva zile am fost implicat într-un accident rutier soldat cu o victimă.
Victima, este o persoana cobora din mașina tamponata (alunecare ușoară) în timpul coliziunii.

Victima nu a avut nicio zi de spitalizare si nu a cerut certificat medico legal de la IML. Am vorbit cu ea și nu are nicio pretenție la mine.

Urmare a celor descrise mai sus, mi-a fost reținut Carnetul de conducere în vederea cercetării și întocmirii dosarului penal pentru vătămare din culpă.
Eu am primit o dovadă cu drept de circulație pe o perioadă de 15 zile și într-un document ce mi-a fost eliberat pentru a-mi servi la asigurare se constata ca am încălcat articolul 48 din codul rutier. ( practic o contravenție fără nicio zi pe dreapta).
Tot în acest document, numărul din antet difera de numărul consemnat în subsol.

Urmează sa plec în afara tarii de câteva ori în perioada imediat următoare.

In zilele în care ar trebui sa solicit prelungirea dreptului de circulație nu o sa fiu în tara și de aici am și eu câteva întrebări la care nu am reușit sa găsesc încă un răspuns valabil pentru anul 2019.

1. In cazul în care depun la judecătorie Contestația de mai jos, voi preda Dovada de circulație si voi primi plasticul înapoi?
Si dacă da, în cazul în care NU este admisa, voi putea primi dovada de circulație înapoi după predarea plasticului?

In cazul în care nu depun contestație:
2. Se mai poate face cererea de prelungire a dreptului de circulaţie prin email?

3. Se poate face acest lucru chiar de la prima solicitare de prelungire?

4. Se poate face prelungirea dacă perioada trecuta în dovada a expirat?
===========================================================================
CATRE JUDECATORIA SECTOR x BUCURESTI

C O N T E S T A Ţ I E

Subsemnatul xxxxxxxxxxxxxxxx, domiciliat în xxxxxxxxxxx, strada xxxxxx, numărul xx, bloc xx, scara x, apartament xx, Sector x, fiul lui xxxxxxx și xxxxxx, născut la xx xxxxxx xxxxxx în xxxxxxxx, posesor al CI seria xx nr. xxxxxxxx eliberat de Poliția xxxxxxxxx la data de xx.xx.xxxx, contest prin prezenta Dovada cu seria xx nr. xxxxxxxxx din data de xx.xx.xxxx întocmita de agent xxxxxxxx xxxxxxxxxx.

Înfapt.
În timp ce conduceam autoturismul marca xxxxxx cu nr. de înmatriculare xxxx xxxxx în localitatea xxxxxxxx, pe strada xxxxxx, sector x, am fost implicat într-un accident auto soldat cu o victimă, motiv pentru care, mi-a fost reținut permisul pentru cercetare astfel eliberandu-se DOVADA de circulație xx xxxxxxxx si emis un act in care se constata din primele cercetări ca am încălcat prevederile articolului 48 din OUG 195/2002.
Conform articolul 48 din OUG 195/2002, nu se prevede suspendarea dreptului de a conduce, motiv pentru care cer admiterea contestației și restituirea Carnetului de conducere.
Mai mult decât atât, DOVADA emisa nefiind valabila pe teritoriul Comunității Europene îmi afectează grav activitatea profesională restricționându-mi dreptul de a conduce autovehicule pe teritoriul Comunității Europene si astfel dreptul la libera circulație pe teritoriul Comunității Europene.
Mai mult va rog sa constatați ca actul întocmit in care se face vorbire de natura si cauzele accidentului intocmit de catre organul de Politie este nul intrucat in antet se face vorbire de numarul xxxxxxx/xxxx iar in subsol se face referire la dosarul xxxxxxx cum foarte bine se observa .

În drept.
restituirea Carnetului de conducere.
Întemeiez această contestație în conformitate cu articolul 118 din O.U.G. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, coroborate cu cele din articolul 32 alineatul (2) din O.G. numărul 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, cu modificările și completările ulterioare.

Anexez:
* copia DOVADA de circulatie seria xxx nr. xxxxxxxx
* copie CI
* copie actului in care se constata încălcarea prevederilor articolului 48 din OUG 195/2002
* dovada achitarii taxei de timbru de 20 lei

Vă solicit judecarea in lipsă, conform art. 223 CPC.

Cu stimă,

Data semnătura

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEIE SECTORULUI x

bobc, utilizator
Dvs vi s-a intocmit dosar penal si vi s-a eliberat dovada cu drept de circulatie.
Doar in cazul contraventiilor puteti depune plangere contraventionala.
Cat dureaza cercetarile aveti dreptul sa solicitati procurorului prelungirea dreptului de circulatie cu cate 30 de zile in temeiul art. 111 alin. 6 din OUG 195/2002, permisul nu il primiti inapoi decat dupa ce se dispune o solutie in dosar.
Multumesc pentru raspuns

Daca nu mi-a fost suspendat dreptul de a conduce, de ce imi este ingradit acest drept prin emiterea unei dovezi de circulatie ce nu
este valabila pentru circulația pe teritoriul Comunității Europene ?

Cum se poate obține acest drept in situatia de față?
bobc, utilizator
ART. 111 OUG 195/2002
(1) Permisul de conducere sau dovada înlocuitoare a acestuia se reţine în următoarele cazuri:
a) la cumularea a cel puţin 15 puncte de penalizare;
b) când titularul acestuia a săvârşit una dintre infracţiunile prevăzute la art. 334, art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1) şi la art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
c) la săvârşirea uneia dintre contravenţiile prevăzute la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) şi în situaţia prevăzută la art. 115 alin. (1);
d) când titularul acestuia a fost declarat inapt pentru a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie;
e) când prezintă modificări, ştersături sau adăugări ori este deteriorat;
f) când se află în mod nejustificat asupra altei persoane;
g) când perioada de valabilitate a expirat.
(2) La reţinerea permisului de conducere, în cazurile prevăzute la alin. (1), titularului acestuia i se eliberează o dovadă înlocuitoare cu sau fără drept de circulaţie.
(3) În situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) şi d), la art. 102 alin. (3) lit. a) şi c) din prezenta ordonanţă de urgenţă, precum şi în cele menţionate la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal, dovada înlocuitoare a permisului de conducere se eliberează fără drept de circulaţie.
(4) Permisul de conducere al conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai, implicat într-un accident de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, se reţine de către poliţia rutieră dacă acesta a încălcat o regulă de circulaţie, eliberându-se dovada înlocuitoare fără drept de circulaţie, în situaţia în care regula de circulaţie încălcată este una dintre cele prevăzute la art. 102 alin. (3) lit. a) şi c), sau dovada înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru o perioadă de 15 zile, în celelalte cazuri.
(5) În situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. e) şi g) şi la alin. (3) lit. b) şi e) din prezenta ordonanţă de urgenţă, la art. 100 alin. (3), la art. 101 alin. (3), precum şi la art. 334 alin. (1) şi (3) din Codul penal, dovada înlocuitoare a permisului de conducere se eliberează cu drept de circulaţie pentru o perioadă de 15 zile.
(6) La cererea titularului permisului de conducere reţinut în condiţiile alin. (1) lit. b) sau ale alin. (4), procurorul care efectuează urmărirea penală sau exercită supravegherea cercetării penale ori, în faza de judecată, instanţa de judecată învestită cu soluţionarea cauzei poate dispune prelungirea dreptului de circulaţie, cu câte cel mult 30 de zile, până la dispunerea neînceperii urmăririi penale, scoaterii de sub urmărire penală ori încetării urmăririi penale sau, după caz, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti. Modul de soluţionare a cererii de prelungire a dreptului de circulaţie se comunică şi şefului poliţiei rutiere pe raza căreia s-a comis fapta.
(7) Alineatele (3) - (5) se aplică în mod corespunzător şi în situaţia în care se reţine dovada înlocuitoare a permisului reţinut pentru o faptă săvârşită anterior, aflată în termenul de valabilitate. Termenul de valabilitate al noii dovezi nu îl poate depăşi pe cel al primei dovezi.
(8) În cazul suspendării permisului de conducere pentru o perioadă determinată, cu eliberarea unei dovezi înlocuitoare cu drept de conducere pentru 15 zile, suspendarea exercitării dreptului de a conduce vehicule începe în unul din următoarele cazuri:
a) din momentul expirării termenului de valabilitate a dovezii înlocuitoare;
b) din momentul depunerii dovezii înlocuitoare, de către conducătorul auto, la oricare unitate de poliţie rutieră în una din zilele din intervalul perioadei de valabilitate a acesteia.

ART. 219 HG 1391/2016
(1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, la cererea titularului, în următoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată pentru cumul de puncte;
b) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorată cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
c) în baza certificatului medico-legal prin care se confirmă că afecţiunile medicale care au determinat declararea persoanei respective ca inaptă medical au încetat.
(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta, la cererea titularului, în baza rezoluţiei sau, după caz, a ordonanţei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărirea penală ori încetarea urmăririi penale, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contravenţiei a fost anulat ori ca urmare a încetării măsurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal*), republicat, cu modificările şi completările ulterioare.
#M5
(3) Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie de către contravenient se efectuează de către serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, în cazurile prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
#B
(4) Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie constă în completarea unui test-grilă, ce conţine 15 întrebări din legislaţia rutieră. Este declarată "promovată" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 întrebări.
(5) Contravenientul este obligat să susţină examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, în perioada executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, în zilele stabilite, săptămânal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere.
(6) Prevederile alin. (1) - (5) se aplică şi în cazul titularului unui permis de conducere românesc pentru care, potrivit legii, a fost aplicată sancţiunea contravenţională complementară a suspendării exercitării dreptului de a conduce de către o autoritate competentă străină, ca urmare a săvârşirii de către acesta, pe teritoriul statului respectiv, a unei fapte pentru care se aplică această sancţiune.