Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vindem cote parte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vindem cote parte

Doua fiice si sotia (mama) au mostenit de la tata si sot o jumatate din proprietate.
Sotia detine 2/8.
Sotia mai detine 8/16 total 10/16
Fiica unu detine 3/8.
Fiica doi detine 3/8.
Mama vinde /10/16 fiica doi vinde 3/8.
Fiica cumparator detine 3/8 astfel devine proprietar impreuna cu sotul ei pe intreaga proprietate. Mama vrea cu acordul fiicelor uzufruct pe intreaga proprietate. Cre articol din care Lege trebuie abordate daca este legal acest fel de uzufruct viager.
evenuus celanea, utilizator
Buna seara,
Cotele sunt: mama 5/8 si fiecare din fiice 3/16 DIN INTREG!
Acestea sunt cotele REALE.
Daca doama care detine 5/8 doreste sa-si vanda cota si sa pastreze un drept de uzufruct viager este perfect posibil si legal.
Vor merge toate trei la notar si fiica cu 3/16 isi vinde coata surorii iar mama care detine 5/8 va vinde cota sa cu un uzufruct viager asupra intregului imobil.
totul este perfect legal.
Atentie, va trebui ca imobilul sa aiba C.F.
Mda, este legal posibil.
Dar ar trebui analizate și alte aspecte.
Așa, privind de pe margine (fără să cunosc motivația internă a fiicei cumpărător), mie mi se pare că vrea să-și incurce viața (pe vreo două planuri) și ne întrebă cum.
A analizat oare toate consecințele? Știe exact ce presupune dreptul de uzufruct?

romascanu, moderator
Mama vrea cu acordul fiicelor uzufruct pe intreaga proprietate.

Ar mai trebui sa dati ceva detalii, dvs cine sunteti, mama ? fiica cumparatore ? sotul acesteia ? :) In functie de asta, va putem sfatui. Mama locuieste in casa de vrea drept de uzufruct ?
In vanzarea asta, se dau si bani ?
Vanzarea a avut loc si se vrea uzufruct dupa sau inca nu ?
gi-jane2, moderator