Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata avans 100%
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata avans 100%

Bună ziua,
La un antecontract pentru un apartament (într-un bloc în construcție) plătesc avans de 100% la antecontract, preț în euro(echivalent în lei) la cursul din ziua antecontractului.
Întrebare: după ce apartamentul este gata și finisat, la semnarea contractului de vânzare-cumpărare... mai trebuie să se facă o factură de reglare pentru diferența variației de curs valutar apărută între timp?
Personal eu cred că în mod normal nu ar mai trebui să plătesc nimic, din moment ce am dat avans de 100%, dar vreau să mă asigur că nu mă înșel.
george-neagu, moderator
Da, la semnarea contractului de vânzare-cumpărare trebuie să se facă o factură de reglare pentru diferența variației de curs valutar apărută între timp. Vedeti ce o sa se specifice in contact caci acolo va fi trecut pretul final..