avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Legat de indemnizatie crestere copil. Legea prevede ca trebuie sa am 12 luni consecutive “lucrate" in ultimii doi ani. Eu am 11 luni consecutive iar in a 12 luna am fost platita pentru zilele de concediu ramase. Deci este un venit impozitat de stat. De la directia de servicii sociale mi-au spus ca este posibil sa-mi fie respins dosarul. Care este parerea dumneavoastra in acest caz?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:23, 28 Noiembrie 2019
Nu ati inteles bine, trebuie sa fie minim 12 in ultimi doi ani inainte de nasterea copilui, inclusiv luna nasterii..
Cand ati nascut sau urmeaza sa nasteti si ce ocupatie ati avut in ultimi doi ani inainte de aceasta data?
Spre ex.: Copilul se naste in Decembrie 2019.
Eu va intreb ce ocupatie ati avut in perioada Ianuarie 2018-Decembrie 2019
Am nascut in august 2019. Am lucrat pana in data de 2 iulie 2018. atunci expira CIM. e la limita si contestabil dar vreau sa stiu daca avem o situatie solida. Si tot pe iulie am primit bani impozabili pentru zilele de concediu ramase. Deci e foarte importanta luna iulie 2018. Imi trebuie macar o zi lucrata.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Noiembrie 2019
Endra, utilizator
In perioada Septembrie 2017-August 2019 ce ocupatie ati avut?
Am lucrat in perioada iulie 2016-iulie 2018. Designer vestimentar. Conteaza?
Ma intereseaza parerea unui consilier juridic daca este posibil. Este o stuatie mai speciala si ar fi important sa se stie foarte bine codul muncii. Multumesc!

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Costin06 Costin06 Buna ziua, Sotia a nascut pe 24.08.2018 , a lucrat din martie 2017 pana in septembrie 2017(inclusiv) la o alta firma iar de la 2 dec. 2017 este angajata la ... (vezi toată discuția)
Voi mai beneficia de indemnizatie? Marisssa Marisssa Buna ziua! Am lucrat 5 ani intr-o companie pana la data de 14 aprilie 2017.Apoi mi-am dat demisia si am plecat din tara.M-am reintors in tara si am ramas ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil liviubarbu liviubarbu Buna seara Va rog, daca se poate, un pic de ajutor: Sotia este insarcinata si urmeaza sa nasca in februarie 2018. Urmeaza sa intru eu in concediu crestere ... (vezi toată discuția)