Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functie de conducere | Studii Universitare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functie de conducere | Studii Universitare?

Salut AvocatNet,

Exista vreo lege care specifica faptul ca pentru a detine o functie de conducere intr-o societate comerciala cu raspundere limitata privata, este necesar sa detii minim un examen de licenta/master/doctorat?

Spre exemplu: pentru a conduce un anumit departament. cum ar fi: Dep. Vanzari, deci: Manager Vanzari.

Este neaparat necesar ca studiile sa fie superioare, sau totul depinde de regulamentul, politica si cerintele Angajatorului?

Va multumesc.
Ar fi ceva in Clasificarea Ocupatiilor din Romania - nivelul de studii mentionat pentru fiecare functie in parte.

Ordinul ministrului muncii, familiei și protecției sociale și al președintelui Institutului Național de Statistică nr. 1.832/856/2011 privind aprobarea Clasificării ocupațiilor din România - nivel de ocupație (șase caractere)
[ link extern ]