avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce drepturi am asupra unui loc de parcare in subteran ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce drepturi am asupra unui loc de parcare in subteran imobil nou

Buna ziua. Am si eu urmatoarea situatie, daca ma poate ajuta / indruma cineva. Nu stiu daca este cel mai potrivita sectiune.

Voi face o prezentare mai in ansamblu, pentru a va introduce in problema.
Am achizitionat un apartament si un loc de parcare subteran intr-un imobil nou.
Parcarea subterana nu pare a fi proiectata in cel mai ideal mod deoarece compartimentarea este defectuoasa:
- usi ale unor boxe care dau complet in locul destinat parcarii (daca masina este parcata, nu poti intra in boxa)
- Locuri "subterane" unde deasupra masinii este .. cerul. Este acoperita maxim jumatate de masina (cateva locuri)
- Peretii despartitori sunt inegali
- Daca pe locul din fata ta este parcata o masina mai lunga.. un sedan, ii cam iese "botul" in alee
---- etc
Dar din dorinta de a face profit de pe urma oricarui petic de asfalt, orice colt al zonei subterane a fost alocat unui loc de parcare sau unei boxe.

Ca sa va faceti o idee cum este dispusa parcarea, locurile sunt de-a stanga si de-a dreapta drumului principal, la 90 de grade.
Exista zone delimitate de pereti din structura de rezistenta si astfel se creeaza zone pentru 1 masina, 2 masini sau 3 masini (in functie de spatiu)

Cand am vizionat locurile de parcare, inainte de incheierea antecontractului, agentul mi-a prezentat o zona delimitata pentru 2 masini si mi-a spus clar ferm convins, fara dubii: Aceasta zona se va imparti in mod egal, pentru 2 masini. Se traseaza linie pe mijloc si se creeaza 2 locuri (zona are ~5.4m latine in total si ~5.05 adancime/lungime). Toate bune si frumoase.
In primavara semnez antecontractul. Locul de parcare stabilit, 12.12mp (in releveu: 2,4 x 5.05). Nimic dubios. Semenz contract... legalizam tot.

Prin Iulie/August se face cadastru/intabularea ... se fac actele si se marcheaza si parcarea.
Am sa va fac un grafic, despre cum ar fi fost normal sa fie impartite locurile:

{___1___T___2___} -> unde 1 si 2 sunt locurile de parcare, T este linia despartitoare in stanga locului 1 si dreapta locului 2 este Perete,

Cum a marcat dezvoltatorul zona?:

{__1__T__2__T_X_} -> unde 1 si 2 sunt locurile de parcare, T este linia despartitoare. X este un spatiu gol care se infunda (in spatele locului de parcare este perete), denumit spatiu comun ... Astfel zona nu a mai fost impartita 2,7m + 2,7m (toata zona in 2 jumatati egale) ... ci ~2,4m + ~2,4m + 60cm. (+/-)

Practic nu pot beneificia nici de cei 60cm "Furati" .. pentru ca este doar pe laterarul locului de parcare nr 2. Si nici de "spatiul" dintre masini nu pot beneficia, deoarece am un perete in stanga.. As mai fi castigat ~50 cm care erau mana cereasca, daca in stanga aveam o alta masina .. nu un perete. Locul nu este mai mare, fiind la perete. Este la fel ca daca aveam o masina, spatiul fiind mai mare.

Desi mi se pare o absurdidate acea zona de 60cm "furata" din spatiu, numita "spatiu comun" (intregului imobil), de ce a trebuit sa o puna in lateral, si nu pe mijloc... ca sa devina cu adevarat un spatiu "comun". Asa poate beneficia de el doar cel din dreapta (in grafic, eu am locul de parcare numarul 1).

Stupoare. Am o masina mai .. mare. Nu este ceva special, nu este SUV. Este un Sedan / Limousine mai mare decat un .. logan sau majoritatea sedan-urilor, dar nu cat un S Class sau Seria 7 (desi nu vad relevant... daca aveam un S Class unde parcam?!).
Masina incape...dar de dat jos din ea trebuei sa ai maxim 40 de kg, sa nu ai bagaj, sa nu te doara genunchii si spatele, sa ai talent la parcare .. etc etc

Dupa ce observ "oroarea" contactez agentul. Se jura ca nu stia. El stia de la dezvoltator ca se imparte in mod egal, toata zona, pe din 2.
Contactez dezvoltatorul care-mi raspunde pe un ton foarte flegmatic si dezinteresat:
- Asa si?
- Incape masina? Atunci care e problema?
- Locul e la standarde
- Nu-ti convine, nu-l mai iei
- Reclami ca nu am pus acea zona de 60cm pe mijloc, pentru ca nu ai tu acces direct la ea, nu? Daca aveai era ok?
- Asa s-a facut cadastrul, asa am impartit. Asa este in acte.

Deci nu am gasit nici un pic de intelegere sau solutie (in afara de: Nu-ti convine nu-l iei) din partea dezvoltatorului).
((( ca nota, nu puteam sa nu-l mai iau sau sa il schimb pentru ca am avut niste probleme cu el la banca, si au pus gir pe el, drept urmare trebuia sa modific tot dosarul de credit .. dura o luna, iar dezvoltatorul a refuzat asta si m-a amenintat ca daca in 2 zile (eram complet in termenul impus de el) nu fac plata si incheiem tranzactia, pica "Afacerea".. eu pierzand avansul si banii deja investiti in apartament. Deci pentru mine nu era o optiune sa "renunt" la locul de parcare)))


Ideea este ca eu nu pot folosi acel loc de parcare. In stanga (Daca parchez cu spatele, asa cum este mai usor, cu fata e destul de greu daca mai sunt masini parcate de jur imprejur) am perete, in dreapta un vecin (Cu care nu ma prea inteleg, deci nu exista "intelegere" pentru a imparti spatiul in mod egal, singura varianta fiind ca fiecare sa parcheze in limitele "legale" si anume eu in dreapta sa incalc maxim jumatate din linia despartitoare).

Sunt si mai corpolent (nu cred ca este ceva ilegal), masina este putin mai mare decat un .. logan sau un golf, sau fiesta, sau polo.. etc si in concluzie nu pot folosi locul de parcare. Ce este de facut? Este normala situatia? Cu "spatiul comun" aparut peste noapte, dupa ce am semnat contractul, cu amplasarea lui (in lateralul unui singur loc de parcare)?
Dezvoltatorul imi reclama 2 lucruri:
1. Dimensiunile sunt standard
2. In contract scria dimensiunea locului de parcare. De parca eu fiind in celalalt capat al Bucurestiului intr-un cabinet notarial, entuziasmat de semnarea contractului unde scria ca locul de parcare are 12,12mp, avand informatia clara ca spatiul pentru locurile de parcare se imparte in 2, nestiind de spatiul comun, trebuia sa-mi pun semne de intrebare si sa supun dezbaterii cei 12.12mp de pe contract vs aprecierea mea ochiometrica, cum ca locul ar fi mai mare, dar in contract scrie 12.12.... deci undeva este o problema. Sa fim seriosi....

Deci am dat 5.000 de euro cash pe un spatiu pe care nu-l pot folosi decat daca imi schimb masina cu una de dimensiuni reduse.
Dezvoltatorul se arata indiferent de situatia absurda pe care a creato incercand sa-si se disculpe de orice vina prin replici:
- este la standard
- atat scrie in contract, atat este si real
- am facut deja actele de cadastru/intabulare

Bine si oricum nu pot intra in parcare pentru ca in fata se mai construieste un bloc, iar dezvoltatorul a amanat asfaltarea pana nu se finalizeaza lucrarea si la celalalt bloc. Intre timp este o masa imensa de namol in urma ploilor + gropi peste tot + o groapa imensa la coborarea pe rampa. Eu unul avand masina mai joasa, nu pot intra in parcare.. rup masina. Dar trecem peste, pot trai, cu regrete si nod in gat, ca pana la primavara pot astepta, pana se asfalteaza. Dar cu faptul ca nu pot folosi locul de parcare ... aici nu pot. Am dat o suma de bani cash considerabila, iar eu parchez pe strada, in afara complexului.

Ce ma sfatuiti sa fac? Ce pot sa fac? Am vre-un castig de cauza?

O zi buna.

Alte discuții în legătură

Ce drepturi am privind un loc de parcare subteran in imobil nou s0bizZare s0bizZare Buna ziua. Am si eu urmatoarea situatie, daca ma poate ajuta / indruma cineva. Voi face o prezentare mai in ansamblu, pentru a va introduce in problema. Am ... (vezi toată discuția)
Eterna intrebare : spatiul din fata garajului personal , garaj ... serpe66 serpe66 Spatiul/Parcarea din fata garajului personal si blocarea/obstructionarea caii de acces Deci : Garajul proprietate personala se afla sub un bloc. Vizavi de ... (vezi toată discuția)
Buna seara. am o mica problema si am gasit o rezolvare insa vreau ... AAndrei.florin AAndrei.florin Buna seara. Am o mica problema si am gasit o rezolvare insa vreau sa aflu parerea voastra daca este sau nu legal. Locuiesc intr un complex situat in Bucuresti ... (vezi toată discuția)