Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie liceu nepreluata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie liceu nepreluata

Salut. Am o problema , in clasa a 12 a nu mi-am luat alocatia pe cele 9 luni de zile,acum sunt student in anul 2, mai pot primi acei bani ?
Buna dimineata ! Banuiesc ,ca au trecut deja 2-3 ani din momentul in care nu v-ati incasat alocatia . Puteti actiona in Instanta de judecata Institutia de invatamant -liceul solicitand obligarea acestora de catre instanta la plata debitului restant , in speta alocatia . Puteti solicita chiar plata unor daune morale deoarece nu v-ati incasat locatia la timp, astfel vi-sa produs un prejudiciu De ce nu ati ridicat alocatia atunci ?.E important raspunsul pentru ca astfel se poate stabilii culpa/vina liceului .
Actiunea va fi respinsa pentru lipsa capacitatii pasive a unitatii de invatamant... plata nu o face unitatea de invatamant, cialte institutii ale statului.

@ Silviu 12465
Ati implinit varsta de 18 ani ? ... daca da ,cand (in timpul clasei a 12-a sau dupa terminarea acesteia) ?
Vina nu e a liceului,am fost eu delasator :))
inainte de clasa a-12-a , in vara.
Mergeti la AJPIS si vedeti ce se mai poate face in aceasta privinta.