avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amarea aplicarii pedepsei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amarea aplicarii pedepsei

Buna ziua numele meu este Patrascu Lucian ,am avut un proces pt conducere sub influenta alcoolului din care am primit 1 an de inchisoare cu amanarea aplicarii pedepsei sub supraveghere timp de 2 ani.Intrebarea mea este daca pot sa sustin examen la politie ,armata ,pompieri .va multumesc
Daca pedeapsa nu este trecuta in cazier se poate...incearca sa scoti cazietul si daca este curat..mult. Succes
Pedepsele aplicate si amanate nu sunt hotarari de condamnare si nu figureaza in cazierul judiciar.
Stimate domn,

Amanarea aplicarii pedepsei nu reprezinta o forma de condamnare, insa ea este mentionata in cazierul judiciar.

Aceasta reprezinta o forma de supraveghere, conform art. 83 din Codul penal.

Din aceasta modalitate de individualizare judiciara nu rezulta interdictii, decaderi, ori incapacitati ce rezulta dintr-o condamnare.

In opinia mea, nu aveti nicio restrictie, in sensul de a sustine anumite examene, nu ati suferit o condamnare.

Dupa ce se va scurge termenul de supraveghere, nu va exista nicio mentiune in cazierul judiciar.



Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amanarea aplicării pedepsei reprezintă o modalitate de individualizare ... olga.bejat olga.bejat Amanarea aplicării pedepsei reprezintă o modalitate de individualizare a pedepsei? (vezi toată discuția)
Permis de conducere amana aplicarea pedepsei Ionut Alupului Ionut Alupului Buna ziua am si eu aceiasi problema ... instanta mia dat amanarea aplicari pedepsei iar procuroru a facut apel la ce trebuie sa ma astept in aceasta ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis TheGodfather TheGodfather Risc sa fac inchisoare daca am fost oprit de politie si nu posedam permis de conducere pentru nici o categorie? Mentionez ca nu am alte antecedente penale. (vezi toată discuția)