Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Pasii exacti necesari pt reducerea programului de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Pasii exacti necesari pt reducerea programului de lucru la gravide

Buna ziua,

As dori sa aflu exact care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmezi pentru acordarea de catre angajator a programului redus de la 8h la 6h la gravide.

Ce acte iti trebuie? Unde trebuie sa te duci? Este de ajuns doar o recomandare de la medicul ginecolog si dusa angajatorului etc.?

Multumesc!
Buna ziua,

Sa inteleg ca acea adeverinta dupa ce este data angajatorului, acesta din urma o va inmana medicului specialist de la medicina muncii pentru inregistrare la dosar?

Multumesc!
Da
Angajatorul, si implicit acesta, au cateva obligatii dupa ce dvs. ati anuntat sarcina.
Si mai am o intrebare: in acea adeverinta este suficient daca se cere reducerea programului conform OUG 96/2003 art. 13 sau trebuie sustinuta si de alte argumente / documente?

Multumesc!
Este auficienta, in lege nu scrie de alte acte, demersuri, necesare.
Ionut.ion, utilizator
Recomandarea medicala nu se da angajatorului in mana ci se depune cu nr. de inregistrare/ data la angajator.