Forum Discuţii juridice Executare silită azi 04.12.2019 am primit o suma de bani de 800 de lei
Discuție deschisă în Executare silită

azi 04.12.2019 am primit o suma de bani de 800 de lei

Buna seara , azi am primit suma de 800 de lei de la mama mea ( Penca Maria ) , pentru fetele mele ca si cadou de mos Nicolae sa le cumpar dulciuri / jucarii , insa nu stiam ca pe contul meu era pusa o poprire de 2300 de lei si au fost papati instant de banca . Am mers la banca , mi-au spus ca nu pot face nimic si ca executorul B.EJ. Mircea Bogdan Constantin , prin numai stiu ce adresa mi-a blocat contul , insa ce nu inteleg eu , daca era alocatia tot asa facea , banii aia eu cred ca nu fac obiectul popririi ci doar salariu sau alte drepturi banesti din salariu sau alte castiguri din aceeasi categorie , dar eu cred ca s-a facut un abuz , am facut contestatie in instanta
si solicitare ca acest lucru sa fie indreptat ,dar raul deja a fost facut. Ma poate ajuta cineva cu detalii despre cum si ce articol sa invoc pentru instanta , eu am trimis catre instanta poza cu extrasul de cont ca sa arat cine mi-a trimis banii , multumesc anticipat!!!
Nu conteaza cine v-a trimis banii si pemtru ce.
Contestati din alte motive daca gasiti.
De cand aveti datoria catre banaca, de cand nu ati mai platit ? Poate a intervenit prescriptia si asta e un motiv de contestatie.
Pai am facut contestatie , e un credit de prin 2007 e perimata clar dar executor asta e cunoscut ca facand abuzuri si e dat si pe la stiri
Doar faptul că ați formulat o contestație nu vă ajută cu nimic. Depinde ce ați contestat, și cum ați motivat contestația.
Contestația la executare nu are un caracter general, ci fiecare în parte e personalizată.

Banca e terț poprit, nu o puteți acuza că a virat banii executorului.
Indiferent cine vă virează bani în cont, este legal să fie virați executorului.

Alocația copiilor nu poate face obiectul popririi potrivit art. 729 alin 7 cod procedură civilă, dar tot nu o veți putea scoate de la bancomat pentru că cardul este blocat, ci va trebui să o solicitați la casieria băncii.
Ideea ca daca era alocatia era bai mare ca pe aia nu au voie si acest executor a mai facut si in trecut la altii asa ceva a executat oameni necajiti si le-a luat tot salariu de pe card desi legea spune 1/3 si i-a luat alocatia copilului si pana si-a primit omul banii au trecut luni de zile , pentru ca el poate , sa isi cumpere sicirie si lumanari de Craciun
Pai si nu este un abuz ??? Cum sa blochezi alocatia ? Da tu ca executor ( haplea ) disperat sa arati bancii cat de obedient esti tu in raport cu debitorul , cat iti este sa fii onest sa nu te iei de drepturile copilului , va spun eu ca atat de nesimit poate fi , ca este in stare sa treaca si peste cadavre , de ar lua si painea de la gura omului si a copilui
penca_claudiu, utilizator