avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - poprire pe contul de salariu mai ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - poprire pe contul de salariu mai mult de 1/2

buna ziua
am si eu o intrebare
am mai multe executari pe numele meu si mi se opreste jumatate din salariu direct de la angajator.problema este ca mai imi opreste si de la banca o alta suma din cea ramasa.este normal?mai ales ca imi opresc si din alocatia copililui si din indemnizatie.ce ar trebui sa fac?din 1200 lei salariu eu nu raman decat cu 200
Nici indemnizatia si nici alocatia copilului nu pot face obiectul popririi.

In plus, daca exista mai multe popriri ele nu pot depasi 1/2 din venit.

Luati legatura cu executorul si aduceti-i la cunostinta aceste aspecte pt a face o adresa bancii in vederea deblocarii sumelor oprite nelegal si peste limita admisa de lege.
am inteles dar daca duc la banca fluturasii de salariu prin care reiese ca mi se opreste jumatate din salariu nu ar trebui ca banca sa numai opreasca?
Ultima modificare: Duminică, 29 Decembrie 2013
mary_123454, utilizator
Pai oprirea din salariu nu o face serviciul de salarizare din cadrul unitatii unde lucrati?...lor trebuie sa va adresati sa le explicati situatia...nu stiu ce cauta banca sa opreasca si ea in aceasta ecuatie...
Ultima modificare: Marți, 31 Decembrie 2013
vasile2013, utilizator
buna ziua am luat legatura cu executorul care mi-a dat hartia pentru ridicarea popririi la banca dar sumele poprite ilegal nu au fost deblocate.ce pot face in situatia asta?la banca au spus ca de la executor le pot recupera iar executorul a zis invers ca banca se ocupa numai inteleg nimic
mary_123454 a scris:

buna ziua am luat legatura cu executorul care mi-a dat hartia pentru ridicarea popririi la banca dar sumele poprite ilegal nu au fost deblocate.ce pot face in situatia asta?la banca au spus ca de la executor le pot recupera iar executorul a zis invers ca banca se ocupa numai inteleg nimic


Alte discuții în legătură

Poprire indemnizatie creștere copil minima accalin accalin Buna ziua. Am si eu o intrebare legată de indemnizatia pentru creșterea și ingrijirea copilului și poprirea acesteia. Dacă o persoană are ... (vezi toată discuția)
Poprire pe contul bancar roxana11277 roxana11277 Buna ziua, este normal ca banca sa-mi puna ia din salariu si din sa-mi blocheze si contul de salariu, deci ... sa-mi ia tot salariul? (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu in contul excutorului Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua. Am schimbat recent angajatorul si am primit luna aceasta instiintar de poprire pe 1/3 din venitul net. Ce m-a uimit pe mine este ca banii din ... (vezi toată discuția)