Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

Buna ziua! Daca sunt angajata part time la o firma si full time la alta, concediul medical de maternitate se plateste la ambele locuri de munca? Daca la jobul part time nu am stagiu complet, ci doar 5 luni in momentul cand intru in concediu de maternitate se poate cumula cu stagiul de la jobul full time? Sau daca nu se poate se poate renunta la prima luna, jobul part time putand fi efectuat si de acasa, in sensul sa nu dau medicalul la jobul part time ci doar la cel de baza, dupa care la implinirea celor 6 luni de stagiu sa pot beneficia si la jobul part time de restul de concediu? ( probabil doar concediu postnatal)
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Puteti duce la jobul part time adeverinta de la jobul full time ca sa completati stagiul de cotizare si sa luati bani pe concediu medical din ambele parti.

Stagiul de cotizare necesar se calculeaza de cand s-a dat concediul medical initial si nu puteti face nimic mai tarziu, cum ati presupus in intrebare. E ori totul ori nimic, pentru ca concediul de sarcina si lauzie este un tot unitar, chiar daca concediile medicale sunt date lunar.
OUG 158/2005
art.33
Pentru persoana asigurată care se află în două sau mai multe situații prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A și B și care desfășoară activitatea la mai mulți angajatori, la fiecare fiind asigurată conform prezentei ordonanțe de urgență, indemnizațiile se calculează și se plătesc, după caz, de fiecare angajator. Baza de calcul pentru fiecare indemnizație o constituie numai venitul obținut pe fiecare loc de realizare.
Asta înseamnă că pt locul de muncă part time nu o să beneficieze de indemnizație si concediu maternal, întrucât nu are împlinit stagiul minim de 6 luni?
Ba da, stagiul minim de 6 luni poate fi cumulat de la mai multi angajatori ....