Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venituri din drepturi de autor fara contract
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venituri din drepturi de autor fara contract

Este legal sa obtin venit din drepturi de autor (redeventa culturala) fara contract intre parti? Acest tip de venit il realizez pe niste platforme online (site-uri din strainatate) care folosesc operele mele artistice cu acordul meu. De asemenea, User Agreement-ul sau Terms of Service de pe site-urile respective poate tine loc de contract?
Buna ziua. Exista vointa de a contracta liber exprimata din partea ambelor parti precum si beneficiu obtinut de fiecare parte din aranjament. Prin urmare exista contract in mod legal. Insa va fi foarte dificil de dovedit termenii acestuia in situatia cand relatia nu mai merge bine. Daca este incheiat intr-o juristictie common law, termenii contractului dincolo de oferta, acceptare si beneficiu deja obtinut vor fi imposibil de dovedit in lipsa contractului scris.
Am sa presupun ca se plateste impozit pe venitul astfel obtinut.
Siturile folosesc de regula aceste user agreement / terms of service in relate cu client nu cu furnizorii serviciilor sau produselor oferite acolo. La o citire mai atenta veti constata ca acele texte protejeaza si inlatura raspunderea strict in beneficiul proprietarul website-ului, nu al utilizatorilor.