Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imprumuturi intre societati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imprumuturi intre societati

Buna ziua.E prima oara cand scriu o intrebare pe acest forum, in speranta ca voi gasi un mic ajutor. Se poate ca o societate sa imprumute o alta societate, fara ca acestea sa aiba vreo legatura intre ele?Daca e legal?Multumesc
.... un topic de pe avocatnet din 2007
www.avocatnet.ro/content/for...

"imprumutul in afara creditului bancar are baza legislativa L99/1999
titlul VI - regimul juridic al garantiilor reale imobiliare: "
art.100 - În sensul prezentului titlu, orice persoana, daca nu
primeste depozite, poate vinde pe credit sau poate acorda împrumuturi,
fara a fi aplicabile dispozitiile Legii bancare nr. 58/1998.

Imprumutarea societatii este posibila in contextul reglementarilor
privind activitatea de creditate desf de institutiile financiarE
nebancare - OG 28/2006 titlul I"

pt dobanda OG 9/2000 aprobata prin L356/2002
institutiile financiare nebancare sunt cu totul altceva, si ele sunt supuse unui regim strict si nu au nicio legatura in situatia de fata! Creditarea ocazionala este legala, imprumutul este un contract reglementat de lege iar legea 99/1999 contine o aplicatie a acestui fapt.