Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Construire in extravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Construire in extravilan

Buna seara,
Intentionez sa execut o constructie pe un teren proprietate personala, dar din cauza deschiderii mici trebuie sa ma rezum la a construi in extravilan, unde terenul se largeste.
Am cerut primariei un certificat de urbanism predecesor autorizatiei de construire pentru a construi o anexa gospodareasca agricola in extravilan, in imediata vecinatate a limitei cu intravilanul (10 m de limita).
Detin acest teren mostenit de la parinti dar domiciliul meu este in alt judet, si doresc sa fac o constructie unde pot sa depozitez unelte agricole precum si unde sa pot sa locuiesc pentru perioadele campaniilor agricole.
Primaria imi da respingere cererii spunand ca conform Legii 50/1991, constructia mea nu se incadreaza acolo pentru ca este la distanta prea mica de localitatea unde se afla terenul (in acest caz - intravilan) si as dori daca se poate prezenta o interpretare autorizata a paragrafului legii 50/1991 :
"Anexe gospodăreşti ale exploataţiilor agricole
Construcţiile situate în zone izolate în extravilan şi îndepărtate de localitatea de reşedinţă a lucrătorilor agricoli, menite să adăpostească maşini agricole, utilaje, mici ateliere, scule, alte bunuri ale acestora, inclusiv animale, precum şi spaţii pentru cazare temporară pe timpul campaniilor agricole."
Va multumes.
GBBogdan, utilizator