avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia - încetare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia - încetare contract

Bună ziua,
Am depus cererea pt. indemnizația de creștere a copilului și mi s-a spus că trebuie să aduc decizia de încetare de la ultimul loc de muncă!

Nelămurirea mea este :
Am plecat de la fostul loc de muncă în iulie și am completat cererea de demisie, dar doamna de la indemnizații mi-a spus că apar cu contractul suspendat și ca venituri din ultimele trei luni apare 0.
Angajatorul nu vrea să mi dea decizia de încetare.
Ce e de facut în situația în care contractul este suspendat și el n-a declarat decizia de încetare?
Mai beneficiez de indemnizație?
Ultima modificare: Luni, 9 Decembrie 2019
BEATRICED, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:38, 9 Decembrie 2019
Nu mi s-a făcut decizia de încetare.
Contractul de muncă nu l-am semnat la angajare. Mă pot lega de asta?
Sesizati ITM-ul cu privire la refuzul angajatorului de a va elibera acele documente.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum ma pot asigura? Elena Alexandra Elena Alexandra Bună seara! Am lucrat la o societate din data de 06.02.2017 pana în data de 10.06.2018 când mi am dat demisia fără preaviz. În luna august am rămas ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului cu acordul partilor albastryka albastryka Lucrez de 7 luni la o gradinita particulara. Intre timp am reusit sa obtin un post in invatamantul de stat. Am vrut zilele trecute saq-mi dau demisia cu ... (vezi toată discuția)
Somaj / greseala facuta de angajator jun10r jun10r Buna ziua, Pentru inceput sa fac un mic rezumat la ce s-a intamplat: - in urma cu cateva luni insemnand 16 Mai tata a fost sa se angajez la o ... (vezi toată discuția)