Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se poate face in urmatoarea problema referitoare la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se poate face in urmatoarea problema referitoare la banii popriti de un Executor?

Buna ziua, ma aflu in urmatoarea situatie:

Din luna iulie sau august a acestui an am instituita o poprire de catre un executor in valoare de aproximativ 4.000 lei. De la angajator am mers cu o hartie la banca (nu dau numele bancii si al executorului deocamdata) prin care se specifica ca angajatorul imi.opreste si vireaza lunar executorului 33,3% din veniturile salariale. Am depus hartia la banca si de atunci de cate ori imi este virat salariul (o data pe luna) merg la banca cu buletinul pentru a ridica suma virata. Totul fara probleme pana pe 2 decembrie cand mi se vireaza salariul aferent lunii noiembrie. Pe data de 9 decembrie merg la sediul bancii sa ridic banii, dar aici aflu ca toata suma a fost virata in contul executorului. Intreb banca de unde aceasta problema cand eu am hartia de la serviciu si toate cele. Nimeni nu a stiut sa imi raspunda. Am sunat inclusiv la sediul central si au spus ca vor face demersuri pt reculerarea sumei dar m-au indrumat sa discut si eu cu executorul pt ca totul sa decurga mai repede. Pai acum, este vina mea? Lucrul asta nu inseamna ca practic banii mei au fost furati? Intreb si eu ce.pot face, practic ramanand fara absolut niciun leu in aceasta perioada. Multumesc anticipat pentru raspunsuri/ajutor.
Primul pas, rugați angajatorul să vă dea o adeverință pentru executor, și o duceți executorului ca dovadă că poprirea legală se face direct la angajator.
Mergeți la executor cu adeverința și cereți-i să vă ridice poprirea de la contul bancar.
De asemenea solicitați executorului să vă returneze diferența de bani virată de bancă în contul executorului.

Pentru a rezolva problema definitiv, rugați angajatorul să vă dea diferența de bani de după poprire direct ÎN MÂNĂ, să nu-i mai vireze în contul curent.
Dapix, utilizator
Multumesc pentru raspuns, insa, repet:

Hartia de la angajator este depusa la banca la cateva zile dupa ce s-a infiintat poprirea. Facem abstractie de hartia prin care angajatorul vireaza suma executorului, mie luna aceasta mi-au fost luati toti banii din cont (tot salariul) in conditiile in care legea spune clar ca din veniturile salariale nu se pot lua mai mult de 50% in conditiile in care exista 2 sau mai multe popriri. Deci mie mi s-au luat toti banii din cont. Nu mi s-au blocat, s-au luat direct, nu mai sunt in cont, in conditiile in care scrie clar la alimentarea contului "virare salariu luna noiembrie", plus ca de cand am instituita poprirea, repet, nu am mai avut probleme. Diferenta de salariu care imi intra in cont, mergeam la banca cu buletinul si puteam sa o scot, minus comisionul bancii.

Intrebare: de ce sa discut eu iarasi cu executorul care are o atitudine foarte urata fata de mine (am discutat o singura data la incep si asa s-a comportat)? Nu este greseala bancii ca a permis sa imi fie retrasi toti banii dintr-un salariu in conditiile in care legea spune negru pe alb ce am zis mai sus? Repet, dupa mine este furt pur si simplu. Eu stau de o saptamana fara bani pentru ca banca a permis acest lucru.

Dapix a scris:

Primul pas, rugați angajatorul să vă dea o adeverință pentru executor, și o duceți executorului ca dovadă că poprirea legală se face direct la angajator.
Mergeți la executor cu adeverința și cereți-i să vă ridice poprirea de la contul bancar.
De asemenea solicitați executorului să vă returneze diferența de bani virată de bancă în contul executorului.

Pentru a rezolva problema definitiv, rugați angajatorul să vă dea diferența de bani de după poprire direct ÎN MÂNĂ, să nu-i mai vireze în contul curent.

Banca este terț poprit, și execută ordinul unui executor judecătoresc, care va pus poprire pe cont.
Cu executorul trebuie să rezolvați, pentru că el va blocat contul bancar.
Banca chiar dacă a virat dintr-o eroare, tot la ordinul executorului a blocat contul curent.

Executorul ar trebui să vă returneze diferența de bani primită de la bancă.
Procedați cum v-am sfătuit mai sus, pentru ca alternativa nu prea aveți, decât sa va adresați instanței de judecată, dar executorul nu este parte procesuală, așa că va trebui sa va judecați cu creditorul.
Dapix, utilizator
Contul il am blocat de la inceput. Nu asta e problema. Problema este virarea banilor NEJUSTIFICAT. Atat timp cat legea e clara, nu inteleg de ce NU PLATESTE NIMENI GRESEALA. CUM POTI LASA O.PERSOANA FARA ABSOLUT NICIUN VENIT? Eu am gresit, platesc. De ce ceilalti nu platesc? Repet, atat timp cat legea e clara, nu inteleg de ce atatea intrebari si de ce eu trebuie sa ma adresez executorului, care oricum vorbeste in scarba??? Pai atunci de ce mi exista legi?

Ps: si cum sa ma indrept cu actiune in instanta contra creditorului cand stiti bine prin cate firme de recuperare trece un debit? Pai executorul practic mi-a furat banii. De ce nu ma pot indrepta spre el? Exista alte legi in paralel pe care nu le cunosc? Eu stiu una si buna: ai un salariu si o datorie. Un executor iti poate executa bunurile, in acest caz salariul doar cu 33,33% din veniturile salariale. Daca exista 2 sau mai multe debite, se poate merge pana la 50% din salariu. Deci in cazul meu, UNDE ESTE RESTUL? DE CE AM RAMAS FARA NICIUNEU DIN DREPTURILE SALARUALE CUVENITE? Nu inteleg ce nu este clar sau dupa ce regula joaca bancile si executorii.

Dapix a scris:

Banca este terț poprit, și execută ordinul unui executor judecătoresc, care va pus poprire pe cont.
Cu executorul trebuie să rezolvați, pentru că el va blocat contul bancar.
Banca chiar dacă a virat dintr-o eroare, tot la ordinul executorului a blocat contul curent.

Executorul ar trebui să vă returneze diferența de bani primită de la bancă.
Procedați cum v-am sfătuit mai sus, pentru ca alternativa nu prea aveți, decât sa va adresați instanței de judecată, dar executorul nu este parte procesuală, așa că va trebui sa va judecați cu creditorul.

Un lucru totuși nu-l știți, și anume că executorul judecătoresc dacă vrea poate să comită și abuzuri la limita legii.

Nu aveți ce discuta verbal cu executorul, faceți ÎN SCRIS cererea de restituirea a banilor încasați abuziv, și o depuneți la BEJ cerând număr de înregistrare.
Nu uitați să treceți și numărul de dosar execuțional.

Dacă executorul vă provoacă prejudicii, aveți posibilitatea să-l reclamați în scris la UNEJ - UNIUNEA NAȚIONALA A EXECUTORILOR JUDECĂTOREȘTI din România.

Găsiți adresa și email aici:
[ link extern ]
Dapix, utilizator