avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare facultativa
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare facultativa

Buna. Am accesat un credit ipotecar de 320.000 RON anul trecut, la care am facut asigurare facultativa tot pe aceasta suma (pt imobil). Anul acesta expira iar eu doresc sa asigur imobilul la o suma ceva mai mare, anume 380.000 RON. Banca spune ca nu accepta noua polita deoarece valoarea este mai mare si ca trebuie sa inchei si de data asta o polita exact in aceasi valoare de 320.000 de RON. Ii posibil asa ceva? De ce sa nu accepte o asigurare mai mare?
Ultima modificare: Marți, 10 Decembrie 2019
Simon89, utilizator
Cel mai recent răspuns: CaraD , utilizator 19:05, 10 Decembrie 2019
Asigurarea facultativa pentru locuinte se incheie pentru valoarea imobilului rezultata din evaluare, altminteri aduce a frauda. Daca considerati ca valoarea imobilului a crescut puteti cere o re-evaluare mai devreme decat va cere banca si asigurati la noua suma.
Ultima modificare: Marți, 10 Decembrie 2019
CaraD, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament prima casa, banca cere asigurare facultativa la valoare ... silviu1975 silviu1975 Apartament Prima Casa, banca cere asigurare facultativa la valoare mai mare decat cea contractuala Contractul de credit semnat cu banca spune clar ca eu ... (vezi toată discuția)
Asigurare facultativa locuinta credit ipotecar mariosidana mariosidana În anul 2007 am cumpărat prin credit imobiliar un apartament în valoare de 191.000 RON, pentru care am împrumutat de la Reiffaisen Bank suma de 150.000 ... (vezi toată discuția)
Asigurare obligatorie locuinta dia_cj2005 dia_cj2005 Buna ziua Detin o locuinta achizitionata prin credit imobilar ipotecar din 2006.De cativa ani s-a dat legea asigurarii obligatorii pt pocuinta,insa dupa cum ... (vezi toată discuția)