Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare facultativa
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare facultativa

Buna. Am accesat un credit ipotecar de 320.000 RON anul trecut, la care am facut asigurare facultativa tot pe aceasta suma (pt imobil). Anul acesta expira iar eu doresc sa asigur imobilul la o suma ceva mai mare, anume 380.000 RON. Banca spune ca nu accepta noua polita deoarece valoarea este mai mare si ca trebuie sa inchei si de data asta o polita exact in aceasi valoare de 320.000 de RON. Ii posibil asa ceva? De ce sa nu accepte o asigurare mai mare?
Simon89, utilizator
Asigurarea facultativa pentru locuinte se incheie pentru valoarea imobilului rezultata din evaluare, altminteri aduce a frauda. Daca considerati ca valoarea imobilului a crescut puteti cere o re-evaluare mai devreme decat va cere banca si asigurati la noua suma.
CaraD, utilizator