Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata peste 5000lei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata peste 5000lei

Sintem o societate pentru care un executor a recuperat o creanta de 7000lei.
Poate sa o plateasca in numerar in transe mai mici de 5000lei?

Sau poate sa o plateasca prin banca la o alta societate la care avem noi datorie?

Multumesc
Buna seara.
Posibil ca executorul sa aiba o problema cu plata numerar daca suma se afla deja in banca, implica cheltuieli si timp suplimentar. Daca viramentul direct in contul societatii creditoare nu este posibil din orice motive, se poate indica executorului un alt cont de plata apartinand unui tert, cu acordul executorului. De asemenea vor trebui incheiate acorduri prealabile prin care societatea dvs recunoaste ca a primit sumele de la executor prin plata de catre acesta catre un tert si de asemenea acord intre societatea dvs si tert in care specificati ce anume datorii se sting prin plata de la executor si in ce ordine.
Devine mult mai complicat decat plata directa prin virament de la executor la creditorul in numele caruia a recuperat creanta
CaraD, utilizator