avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ordonanta de clasare a plingeri penale inpotriva ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ordonanta de clasare a plingeri penale inpotriva consilierului juridic

Buna ziua.Sunt intr-o situatie foarte delicata si va rog foarte mult sa imi spuneti ce mai pot face.M-am judecat cu un fost angajator pentru grupa de munca si zona de radiatii la o mina de uraniu.Dec eu am lucrat la acest angajator 9 ani in functie de mecanic utilaje,unde am lucrat si la halda de minereu de uraniu si mi sa dat adeverinta cu zona a-2-a de radiatii grupa a-2-a de munca .La judecata am pierdut si la fond si la apel datorita consilierului juridic care a mintit spunind ca nu exista halda de minereu,am fost pontat 8 ore nu 6 ore pentru zona a-1-a dar nu a depus nici o fisa de pontaj,bon de lucru sau stat de plata pentru a justifica cele afirmate spunind ca nu mai exista la arhiva deoarece a trecut perioada de pastrare la arhiva dupa care au fost distruse Perioada in care am lucrat eu este 11-03-1986__11-03-1995.Am avut expertiza tehnica judiciara in protectia muncila.Raportul de expertiza a fost 100/100 in favoarea mea.Expertul a mentionat in concluzie"Reclamantul si-a desfasurat activitatea permanent(100/100) din tinpul efectiv lucrat in prezenta materialului radioactiv(minereu de uraniu)".Judecaturul a mentionat intr-o incheiere de sedinta ca renunta la proba testimoniala cu martori deoarece raportul de expertiza este relevant ca in motivarea hotariri sa spuna ca nu ia in considerare raportul de expertiza deoarece este o opinie personala a expertului.Mentionez caci ma-m deplasat la fostul angajator solicitind copii xerox dupa pontaje,bonuri de lucru si state de plata pentru anul 1994 promitindumi ca mi le trimite prin posta dar dupa 2 saptamini primesc un raspuns redactat de consilierul juridic precum ca toate documentele solicitate se afla la dosarul cauzei ceea ce nu este adevarat si motivind ca nu poate devoala identitatea altor fosti angajati deoarece documentele sunt colective.Cu toate acestea am depus la parchet plingere penala inpotriva consilierului juridic,am adus la parchet copii xerox dupa dosarele de la fond cit si de la apel pentru a justifica ca nu exista pontaje bonuri de lucru sau state de plata si cu toate acestea am primit de la parchet ordonanta de clasare a plingeri penale.Inainte de a primi ordonanta de clasare am fost in audienta la procuror expicindui toate aspectele cu minciunile consilierului juridic solicitindui verbal o expertiza la arhiva angajatorului spunindumi ca nu poate sa imi spuna ce lucreaza dinsi. Am studiat dosarul la parchet si nu sa facut nici o expertiza la arhiva, au fost audiati martorii cit si consilierul juridic,martori mentonind ca cele afirmate de consilier nu corespund realitatii.Cu toate acestea am depus la casa de pensii dosarul cu acea adeverinta cu zona a-2-a de radiatii grupa a-2-a de munca si am primit o decizie de respingere deoarece nu am depus toate documentele iar din anexa la decize rezulta ca acea perioada de 9 ani se incadreaza in conditii speciale de munca nu mai inteleg pentru ce mam judecat,oare angajatorul nu trebuia sa imi elibereze adeverinta cu zona a-2-a de radiatii conditii speciale de munca conform legi 263/2010? Adeverinta este eliberata de fostul angajator in anul 2015 iar legea 263 este din 2010.Practic cu aia 9 ani de conditii speciale ue trebuia sa beneficiez de reducerea virstei de pensionare deci sa beneficiez de pensie incepind cu 1 martie 2019.Va rog mult spunetimi ce pot face,care este realitatea,am depus dosarul de pensionare acuma si astepu decizia.Va multumesc anticipat si sarbatori fericite.

Alte discuții în legătură

Termen de pastrare documente la arhiva societatii Traianut Traianut Buna seara.Am o situatie mai deosebita si va rog sa ma ajutati.M-am judecat cu mina de uraniu la care am lucrat in perioada 11-03 1986__11-03-1995 si am ... (vezi toată discuția)
Dosar pensionare conform legii 263/2010 Traianut Traianut Buna ziua.M-am judecat cu un fost angajator pentru grupa de munca aferenta zonei a-1-a de radiatii si am pierdut din cauza consilierului juridic care a facut ... (vezi toată discuția)
Plingere penal inpotriva consilierului juridic al angajatorului cu care mam judecat pentru grupa de munca Traianut Traianut Buna seara.Va frog care imi spuneti ce pot face in situatia in care ma aflu.Am deschis actiune in instanta inpotriva unui fost angajator pentru grupa de munca ... (vezi toată discuția)