Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen de pastrare documente la arhiva societatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen de pastrare documente la arhiva societatii

Buna seara.Am o situatie mai deosebita si va rog sa ma ajutati.M-am judecat cu mina de uraniu la care am lucrat in perioada 11-03 1986__11-03-1995 si am pierdut la fond cit si la apel.Activitatea mea la aceasta mina a fost de deservent utilaje,lucrind cu aceste utilaje si la halda de minereu de uraniu.Cind am facut lichidarea de la aceasta mina mi sa operat in cartea de munca zona a-2-a de radiatii grupa a-2-a de munca. Fostii mei colegi s-au pensionat cu zona a-1-a de radiatii deci grupa a-1-a de munca ,am solicitat ulterior si eu o adeverinta si mi s-a dat cu zona a-2-a de radiatii spunindumi-se caci asa scrie la arhiva si nu se poate modifica.In aceasta situatie am fost nevoit sa deschid actiune in instanta .Mi s-a incuviintat expertiza judiciara in protectia muncii,sa efectuat expertiza,expertul mentioniind in concluzie.RECLAMANTUL SI-A DESFASURAT ACTIVITATEA PERMANENT(100%)DIN TIMPUL EFECTIV LUCRAT IN PREZENTA MATERIALULUI RADIOACTIV(MINEREU DE URANIU).Cu toate acestea am pierdut si la fond si la apel. prima instanta nu a luat in considerare raportul de expertiza pe motiv ca nu contine date tehnice respectiv masuratori radiologice cu toate ca expertul a mentionat in raport ca nu exista lege cre sa stabileasca nivelul radiatiilor (minim_ maxim ) pentru zona a-1-a respectiv zona a-2-a deci LUCRU PERMANENT IN PREZENTA MATERIALULUI RADIOACTIV ESTE ZONA A-1-A IAR LUCRU INTERMITENT IN PREZENTA MATERIALULUI RADIOACTIV ESTE ZONA A-2-A.Reprezentanta minei nu a depus nici un inscris respectiv pontaj,bonuri de lucru dozimetre cu doza de radiatii acumulata de mine pentru perioada respectiva motivind ca a trecut perioada de pastrare la arhiva si nu mai exista .Am omis sa spun caci am avut numiti doi martori fosti colegi care au lucrat in aceleasi conditii ca si mine si care au beneficiat de grupa a-1-a de munca dar nu ia acceptat nici la fond nici la apel practic acesti martori ar fi fost cea mai mare dovada a me caci restul dovezilor sunt la arhiva(dar nu mai sunt) Rugamintea mea este; Ca este termenul legal de pastrare la arhiva? Reprezentanta m-a contrazis de nenumarate ori ca nu am lucrat la halda de minereu practic mintind in continu caci nici nu exista halda de minereu.Practic in perioada respectiva nici nu stia unde este mina de uraniu ca varsta avea un anisor sau doi. Ce posibilitate legala am de a putea intra in posesia documentelor de la arhiva? Va multumesc anticipat!
Traianut, utilizator
Termene de pastrare a documentelor financiar contabile
[ link extern ] /

www.avocatnet.ro/articol_446...

Vedeti si Anexa 6 a Legii Arhivelor Naționale
[ link extern ]

Cornel Vasile a scris:

Termene de pastrare a documentelor financiar contabile
[ link extern ] /

www.avocatnet.ro/articol_446...

Vedeti si Anexa 6 a Legii Arhivelor Naționale
[ link extern ]

Buna ziua...In situatia mea as dori sa stiu daca pot avea acces la dosaarul de la fond si daca pot solicita copie xerox la tot dosarul si care sunt procedurile de urmat pentru aceasta solicitare.Va multumesc anticipat.O zi buna
Depuneti o cerere la instanta pentru eliberarea de copii de pe dosar.

C.proc.civ.
art. 538 Eliberarea de copii de pe hotărâri și de pe alte înscrisuri
(1) La cerere, grefa instanței va elibera copii de pe încheierea de ședință, de pe hotărâre sau dispozitiv sau de pe celelalte înscrisuri aflate la dosar.

(2) Copiile de pe încheierile de ședință, de pe hotărâre sau de pe dispozitiv se vor putea elibera numai după ce acestea au fost semnate de toți judecătorii, sub sancțiunea aplicabilă grefierilor pentru infracțiunea de fals.'

(3) În cazul în care dezbaterile nu s-au desfășurat în ședință publică, alte persoane decât părțile nu pot dobândi copii de pe încheieri, expertize, înscrisuri sau declarații de martori decât cu încuviințarea președintelui. Dispozițiile art. 537 alin. (2)-(4) se aplică în mod corespunzător.

Cornel Vasile a scris:

Depuneti o cerere la instanta pentru eliberarea de copii de pe dosar.

C.proc.civ.
art. 538 Eliberarea de copii de pe hotărâri și de pe alte înscrisuri
(1) La cerere, grefa instanței va elibera copii de pe încheierea de ședință, de pe hotărâre sau dispozitiv sau de pe celelalte înscrisuri aflate la dosar.

(2) Copiile de pe încheierile de ședință, de pe hotărâre sau de pe dispozitiv se vor putea elibera numai după ce acestea au fost semnate de toți judecătorii, sub sancțiunea aplicabilă grefierilor pentru infracțiunea de fals.'

(3) În cazul în care dezbaterile nu s-au desfășurat în ședință publică, alte persoane decât părțile nu pot dobândi copii de pe încheieri, expertize, înscrisuri sau declarații de martori decât cu încuviințarea președintelui. Dispozițiile art. 537 alin. (2)-(4) se aplică în mod corespunzător.

Multumesc foarte frumos .O seara buna