Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA Norma de Venit cu TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA Norma de Venit cu TVA

Buna seara,

As avea si eu o intrebare. Se poate infiinta un PFA norma de venit cu TVA chiar
daca nu depasesc 35000E pe luna.

Multumesc.
da puteti sa va inregistrati ca si platitor de TVA chiar de la infintarea PFA , cu plafonul de tva e altceva, deveniti platitor de TVA daca sunteti neplatitor de TVA doar daca depasiti CA de 35000 euro, atentie odata ce deveniti platitor de TVA nu mai puteti sa deveniti neplatitor de TVA;
platitor TVA presupune contabilitate, cel putin in partida simpla, deci nu se poate cu plata impozitului la norma de venit, doar in sistem real.

succes!
Din ce am inteles de la domnisoara Moni se poate pe norma de venit cu tva , nu pe sistem real.

Sau am inteles gresit?

Adica daca norma de venit e 5000 in domeniul IT de exemplu , impozitul va fii
800 pe an.
Iar TVA-ul va fii de 19% din castig. Voi trebui sa tin chitante, facturi etc. ? (sa tin contabilitate)
sigur ca se poate cu norma de venit sa devi si platitor de TVA, nicaieri nu scrie ca e interzis acest lucru problema e alta , ca cei care sunt pe norma de venit au alte motive sa fie inregistrati pe norma de venit, adica tocmai ideea de a nu plati TVA si a nu tine registrele de contabilitate, dar in conditiile in care va inregistrati platitor de TVA va trebui sa tineti evidente pentru facturi si chitante , evidenta TVA si declaratiile aferente TVA

Modalitatea de stabilire a venitului net din activitati independente este reglementata la articolul 50 din Codul fiscal si trebuie privita de sine-statator, fara a fi coroborata cu legislatia fiscala privind TVA reglementata prin Codul fiscal de la art. 125 la art. 161.

Din punct de vedere contabil, pentru stabilirea impozitului datorat bugetului de stat aferent venitului net realizat stabilit pe baza normelor de venit, persoana fizica independenta nu are obligatia sa organizeze evidenta contabila in partida simpla.

Acest fapt prezinta un avantaj pentru o PFI care realizeaza o cifra de afaceri mai mare decat 35.000 euro deoarece este putin probabil ca organul fiscal poate verifica cifra de afaceri efectiv realizata. In acest sens, un alt mare avantaj pentru o PFA este faptul ca nu are obligatia sa depuna declaratie privind venitul efectiv realizat anual, asa cum impune articolul 83 din Codul fiscal pentru o PFA
PFI depune anual doar o declaratie de venit estimat conform articolului 81 din Codul fiscal si punctului 161 din normele metodologice de aplicare. Recomandabil este ca prin aceasta declaratie sa nu estimeze o cifra mai mare de 35.000 euro, astfel incat sa fie obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA Astfel, desi nu are obligatii contabile, o PFA cu norma de venit are obligatii fiscale deoarece realizeaza activitati economice taxabile care ar fi impune colectarea TVA daca ar depasi cifra de afaceri de 35.000 euro
Deoarece desfasoara activitati economice, o PFA este considerata persoana impozabila conform definitiei preluate din articolul 1251 “Semnificatia unor termeni si expresii” , punctul 18. In calitate de persoana impozabila are obligatii fiscale
Astfel, avand in vedere aceasta incadrare la persoana impozabila si o PFI are obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA in situatia in care depaseste cifra de afaceri de 35.000 euro.
Un alt articol care reglementeaza obligatiile fiscale este articolul 156 “Evidenta operatiunilor”, alineatul 1: “ Persoanele impozabile stabilite in Romania trebuie sa tina evidente corecte si complete ale tuturor operatiunilor efectuate in desfasurarea activitatii lor economice.”.
nu se refera doar la evidenta contabila, ci la evidente in general.

Aceasta obligatie este detaliata la punctul 79, alineatul 1 din normele metodologice de aplicare ale Codului fiscal, prin care se precizeaza faptul ca fiecare persoana impozabila trebuie sa tina urmatoarele evidente si documente:

 evidente contabile ale activitatii sale economice;

 al doilea exemplar al facturilor sau altor documente emise de aceasta si legate de activitatea sa economica, conform prevederilor de la pct. 76;

 facturile sau alte documente primite si legate de activitatea sa economica;

 documentele vamale;

 documentele referitoare la export, livrare intracomunitara si achizitie intracomunitara;

 facturi si alte documente emise sau primite;

 registrul nontransferurilor de bunuri;

 registrul bunurile mobile corporale primite din alt stat membru al Comunitatii cu scopul expertizarii sau efectuarii de lucrari;

 jurnale pentru vanzari si pentru cumparari.
Multumesc.