Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi voucher vacanță
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi voucher vacanță

Buna ziua am și eu o intrebare, sunt asistent personal al fetiței mele Manole Nicolle Claudia in vîrstă de 9 ani cu grad de handicap grav, am drept la vaucer de vacanță?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Instituțiile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, inclusiv activitățile finanțate integral din venituri proprii, înființate pe lângă instituțiile publice, acordă, anual, în perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2020, vouchere de vacanță în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat.
Aceste vouchere ridicate in decembrie, pot fi folosite in ianuarie?
Voucherul de vacanță are perioada de valabilitate de un an de la data emiterii.

in speta, raspunsul este da.