avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 398 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor imagini, fotografii
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor imagini, fotografii

Buna ziua,

Plimbandu-ma zilele trecute pe la targul de Craciun din centru orasului, am gasit la vazare un magnet de frigider cu o fotografie realizata de mine. Fotografia am realizat-o in urma cu vreo 5-6 ani si am publicat-o pe Facebook.

Intreband vanzatorul, acesta m-a trimis la un magazin de suveniruri aflat in centrul orasului. Administratorul magazinului nu a fost disponibil in ziua respectiva, dar azi voi merge iar acolo pentru a-l ruga sa ma puna in legatura cu cei ce produc acei magneti de frigider.

Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?

Multumesc.

Ultima modificare: Vineri, 13 Decembrie 2019
eyeinthesky, utilizator
Cel mai recent răspuns: eyeinthesky , utilizator 16:00, 13 Decembrie 2019
Multumesc
Da, daca puteti dovedi in justitie puteti castiga procesul.
Se va face probabil si o expertiza daca vor nega sau in functie de imprejurari si aparari.
Acum vin de la magazinul lor, administratorul nu era, dar imi lasase vorba cum ca magnetii respectivi au fost cumparati din China. Eu nu cred asa ceva. Pozele sunt printate pe un suport din pluta, si au lipite pe spate "handmade" doua benzi magnetice.
Am cerut numarul administratorului, dar vanzatoarea m-a avertizat ca ar fi bine sa nu-l sun, "ca se enerveaza".

Am cumparat azi un magnet cu imaginea facuta de mine, am cerut si bonul. Pentru magnetul cumparat acum cateva zile, n-am primit bon. Am facut poze magazinului si raftului cu produse in care se gasesc si magnetii cu imaginea mea.
Sursa imaginii in discutie:

[ link extern ]
Daca sunt din China e incurcata treaba.
Le puteti sista vanzarea si cam atat.

Daca dovediti ca ar fi altfel, atunci situatia s-ar prezenta diferit.
Incercati sa va cautati un avocat care sa va faca o simulare de proces ca sa vada ce ar iesi.
Adica sa se ia in seama toate apararile posibile.
Cam 2-3 ore ar dura asa ceva in cazul dvs. si ar trebui sa va faceti o rezervare prealabila.
Poate dura si mai mult de 3 ore daca vreti ceva absout perfect cu tot ce poate exista la proces.

Insa...in Romania oamenii deschid procesul si vad ei ce va iesi...
Asa se merge in Romania de fel...deoarece o simulare de proces care duce la acelasi rezultat precum solutia din proces costa cam cat v-ar costa procesul daca avocatul il.deschide fara analiza preliminara.

O singura problema ati avea daca ati pierde procesul, si anume, aceea ca ati plati cheltuielile firmei cu avocatul lor ceea ce ar insemna vreo 3000-4000 lei daca nu au consilier juriric.
Ultima modificare: Vineri, 13 Decembrie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Drepturi de autor in fotografia comerciala alexpascariu alexpascariu Buna ziua! Sunt fotograf si realizez personal imagini cu diferite obiective turistice din orasul meu (doar exterior), pe care mai apoi le folosesc pentru ... (vezi toată discuția)
Printare poze de pe google pe obiecte - cadru legal LeeAna LeeAna Buna ziua. Vreau sa incep o afacere cu poze printate pe obiecte decorative si as vrea sa stiu dpdv legal daca pot folosi pozele de pe google ca sursa . Ce legi ... (vezi toată discuția)
Restituirea obiectului furat - cum procedez? cel_duma cel_duma In data de 21.06.2014 am constatat ca din apartamentul meu in care nu stateam de o perioda s-a intrat prin efractie, distrugand usa de la intrare, si mi s-a ... (vezi toată discuția)