Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Retragere dividende 2018 2019
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Retragere dividende 2018 2019

Pentru acesti 2 ani se retrag dividende pe admin, in cursul 2019, totalul depasind 12 salarii minime. Se plateste impozit 5% dividende la ridicare

Se retrag drepturile aferente 2018 si 2019, urmand a se depune declaratia unica pe PF,

Ce CAS se plateste o singura data pentru ridicare in cursul aceluiasi an, se face o singura Declaratie Unica?
george-neagu, moderator
Da, se face o singura declaratie unica pentru tot anul 2019 care se depune pana pe 15.03.2020 si tot atunci este termenul de plata a contributiei asigurarilor sociale de sanatate (CASS).
Multumesc, deci chiar daca se retrage pe estimare pe 2019 inclusiv decemebrie ,trebuie facuta distribuirea si neaparat si retragerea acestora tot pana la 31 Decembrie? (in ideea ca deja s-au retras drepturile pentur 2018 deja anul acesta) .
Nu inteleg expresia: "daca se retrage pe estimare pe 2019". Ati repartizat profitul realizat in 2019?
Ideea era ca s-a ridicat cota aferenta 2018 si doream sa stiu daca repartizez estimat la zi conform datelro contabile, trebuie sa retrag tot in 2019 pentur a nu plati contributiile sanatate de 2 ori ? Acesta era ideea
In declaratia unica se trec sumele repartizate prin hotararea adunarii generale a actionarilor/asociatilor, platite si declarate de societate in D100 si apoi in D205.

Profitul realizat de societate in 2019 se poate repartiza pe dividende in 2020 dupa aprobarea si depunerea bilantului contabil la ANAF, daca acest lucru este stabilit in hotararea adunarii generale a actionarilor/asociatilor.

Nu trebuie confundat profitul realizat de societatea comerciala cu dividendele incasate de actionari/asociati.