Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul indemnizație reparatorie cu salariul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul indemnizație reparatorie cu salariul

As dori sa aflu daca pentru anul 2020 se poate cumula indemnizația reparatorie (urmaș de erou martir al Revoluției Române din decembrie 1989) cu salariul? Anterior existau niste prevederi care interziceau acest lucru daca se depasea un anumit plafon al salariului mediu brut.
Stiu ca exista ordonanța 95/2014 care are anumite prevederi in acest sens dar nu am reusit sa le inteleg.
Multumesc
Elena
Buna seara,
Nu exista nicio incompatibilitate intre acea indemnizatie (Dumnezeu sa-l odihneasca pe cel trecut la Domnul mai ales acum ca este 16.12. adica 30 de ani de la inceputul REVOLUTIEI) si salariu!
Prevederea din art. 4 alin.4 din Legea nr. 341/2004 : “ (4) De o indemnizație lunară reparatorie, calculată prin aplicarea coeficientului de 1,10 la salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat, aferent anului pentru care se face plata, beneficiază și persoanele care au obținut titlurile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) pct. 3, numai dacă au un venit mai mic decât salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat. De aceleași drepturi și în aceleași condiții beneficiază copiii eroilor-martiri, indiferent de vârstă, dacă nu sunt încadrați în nicio formă de învățământ ori nu realizează venituri din motive neimputabile lor.” nu mai exista.

Art. 4 a fost modificat de pct. 7 al art. I din OUG nr. 95 din 29 decembrie 2014.