avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare dezbatere mostenire in instanta.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare dezbatere mostenire in instanta.

Tata decedat de 4 ani mama traeste suntem 4 frati .Mama doreste dezbatere mostenire in instanta.Mentionez la notar fratii nu sau inteles sa semneze dupa decesul lui tata.
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 20:39, 18 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O sa aveti nevoie de avocat este un proces destul de complex,se vor realiza expertize pt evaluarea bunurilor ce compun masa succesorala,trebuiesc administrate probe,realizată o procedura prealabilă la notar anterior introducerii actiunii în instanta etc.In principal trebuiesc acte de stare civilă,certificat deces defunct,acte de proprietate pt bunurile supuse impartelii ,...
Ultima modificare: Miercuri, 18 Decembrie 2019
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Stimate domn,

Dezbaterea succesorala poate fi realizata in instanta, retinand divergentele intre comostenitori.

Partajul poate fi realizat oricand.

Datorati taxa judiciara la stat de 5 % din valoarea bunurilor din masa partajabila .

Intelegerea partilor poate fi consfintita in instanta, daca intervine pe parcursul procesului.

Instanta pronunta o hotarare de expedient , in acest sens.


Consultati un avocat, pentru a va explica efectele dezbaterii succesorale, respectiv cele ale impartelii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Clara35 Clara35 Tatal meu a murit, este mama in casa cu fratii mei! Am primit in posta plicuri pt fiecare copil si mama inclusiv sa facem succesiunea, e obligatoriu sa facem ... (vezi toată discuția)
Dezbatere moștenire Maramioara Maramioara Se mai poate face dezbaterea moștenirii după 15 ani de la decesul lor? (vezi toată discuția)
Ieșirea din indiviziune milica101110 milica101110 Bună ziua! Tatăl meu a făcut cu fratele lui succesiune după mama lor decedată.Intre timp fratele a decedat și au rămas moștenirea lui soției și celor ... (vezi toată discuția)