Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare dezbatere mostenire in instanta.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare dezbatere mostenire in instanta.

Tata decedat de 4 ani mama traeste suntem 4 frati .Mama doreste dezbatere mostenire in instanta.Mentionez la notar fratii nu sau inteles sa semneze dupa decesul lui tata.
O sa aveti nevoie de avocat este un proces destul de complex,se vor realiza expertize pt evaluarea bunurilor ce compun masa succesorala,trebuiesc administrate probe,realizată o procedura prealabilă la notar anterior introducerii actiunii în instanta etc.In principal trebuiesc acte de stare civilă,certificat deces defunct,acte de proprietate pt bunurile supuse impartelii ,...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Stimate domn,

Dezbaterea succesorala poate fi realizata in instanta, retinand divergentele intre comostenitori.

Partajul poate fi realizat oricand.

Datorati taxa judiciara la stat de 5 % din valoarea bunurilor din masa partajabila .

Intelegerea partilor poate fi consfintita in instanta, daca intervine pe parcursul procesului.

Instanta pronunta o hotarare de expedient , in acest sens.

Consultati un avocat, pentru a va explica efectele dezbaterii succesorale, respectiv cele ale impartelii.