Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen intampinare

Cine ma poate ajuta și pe mine cu calculul termenului pt depunerea unei întâmpinari? Data de pe plic este 9 decembrie. Se iau în calcul și zilele libere? Cum ar trebui sa calculez. Nu as vrea sa depășesc termenul. Va mulțumesc mult.
Da, se calculează zile calendaristice. Și zilele libere intră în calcul.
Buna seara
Termenul este in zile CALENDARISTICE deci se numara TOATE zile e inclusiv cele libere de orice fel.
Daca ultima zi este intr-o zi libera (weekend sau alta zi nelucratoare) atunci termenul se implineste in prima zi lucratoare.
Se ia in calcul data de pe plic deci daca trimiteti in ultima zi cu posta acea zi este luata in calcul la calcularea termenului de decadere.
Daca aveti 25 de zile de depunere a intampinarii atunci el se implineste in 03.01.2020, zi lucratoare.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator