Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Neaplicarea recalcularii pensiei conf L263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Neaplicarea recalcularii pensiei conf L263/2010

Buna ziua,

Am lucrat intr-un spital si am beneficiat de grupa II de munca
Am iesit la pensie in 10.01.2008

Am sperat sa primesc o recalculare a pensiei ca urmare a Legii
221/218, dar nu s-a intamplat nimic. Am trimis o adresa catre
Casa Locala de Pensii in care ceream "sa mi se comunice daca
eu am intrat sub incidenta Legii 221/27 iulie 2018 privind
recalcularea pensiei si daca aceasta recalculare a fost efectuata."

Ieri am primit un raspuns. In plic am gasit doar o Decizie, fara
niciun alt document insotitor care sa ofere vreo explicatie

Reproduc unele informatii pe care le consider importante

- Decizia este datata 11.DEC.2019 si priveste aplicarea prevederilor
art 169 alin(6) al legii 263/2010
- Se mentioneaza "Data acordarii noilor drepturi:01.01.2013"
- La cap "A. Situatia inainte de aplicarea art 169 alin(6) din Legea
nr 263/2010" se mentioneaza punctajul mediu anual la 31.12.2012 ca
fiind 2.69039
- La cap "B. Situatia dupa aplicarea art 169 alin(6) din Legea
nr 263/2010" se mentioneaza un punctaj mediu anual suplimentar acordatin valoare de 0.20544, iar mai jos se mentioneaza un punctaj mediu anual realizat de 2,89583, adica 0.20544 + 0.20544

Am mentionat mai sus ca in afara deciziei nu am primit vreun document
explicativ sau lamuritor.

Ce am inteles eu citind aceasta noua decizie

1. De la 01.01.2013 am fost in drept sa primesc o majorare a punctajului
de 0.20544 (aproximativ 7.64%) majorare pe care nu am primit-o, adica eu inca primesc pensie conform punctajului 0.20544 valabil la 31.12,2112 si neactualizat conform art 169 alin(6) din Legea nr 263/2010
2. Recalcularea conform Legii 221/27 iulie 2018 n-a fost facuta din moment ce nu se face vreo mentiune in acest sens, dar nu se precizeaza daca nu s-a facut din eroare sau pentru ca nu aveam dreptul.
3. Banuiesc faptul ca viitoarea pensie va fi conforma punctajului de 2,89583

Pe langa rugamintea de a confirma daca am inteles bine cele expuse la
punctele 1-3 va mai solicit amabilitatea de a ma lamuri asupra urmatoarelor:
- trbuie sa fac o cerere prin care sa cer aplicarea acestei noi decizii?
- am dreptul sa cer sumele restante ca urmare a neaplicarii art 169 alin(6) din Legea nr 263/2010 ? Pentru 7 ani (2013-2019) este o suma importanta
Sau am dreptul sa cer doar pentru 1-2-3 ani in urma?

Va multumesc pentru atentia acordata
interval, utilizator
Din datele postate se intelege ca:
-D-vostra nu ati primit cele doua majoprari:
-Prima incepand cu 01/10/2009 prin aplicarea prevederilor O.U.G.100/2008
-A doua incepand cu 01/01/2011 prin aplicarea art.169(60 din legea 263/2010
Acum s-a depistat acesta eroare se rezolvarea este urmatoarea:
Ati primit toata majorarea prin acordarea unui punctaj mediu anual suplimentar de 0,20544
Asta inseamna ca:
-Pensia pana la acest moment a fost:
3404 brut/3264 net
Dupa recalculare va fi:
3664 brut/3498 net
Aveti de primit ca si restante o suma de aproximativ 8000 lei.
Restantele se platesc doar cu respectarea termenului general de prescriptie care este de 3 ani(din urma).
Banuiesc ca in deizie se mentioneaza ca:
-Plata noilor drepturi se va face incepand cu 01/01/2011, dar ele efectiv se vor plati doar cu respectarea termenului general de prescriptie.

O precizare:
Decizia nu are nicio legatura cu legea 221/2018.
Adresa pe care ati trismis-o casei a condus la descoperirea neregulii din dosar.
Carp Mircea, utilizator
Va multumesc
Lucrurile stau exact asa cum spuneti Dvs, atat in privinta cuantumului pensiei, cat si in ceea ce priveste mentiunea privind termenul de prescriptibilitate

Din faptul ca nu se aminteste despre legea 221/2018 trebuie sa inteleg ca nu aveam dreptul la recalculare sau trebuie sa revin asupre acestei probleme?
Nu intrati in recalcularea de pe legea 221/2018.
Inca o data va multumesc.

Va doresc cele mai frumoase Sarbatori
si toate cele bune pentru Dvs si cei dragi

Cu stima,
Domnule Carp, revin cu o noua rugaminte
Ati avut perfecta dreptate cand ati apreciat suma pe care mi-o datoreaza
Am primit un mandat in valoare de 7864 lei. La aceasta suma mi-au aplicat
un impozit de 920 lei si nu inteleg de ce. Eu stiam ca se percepe 10% din
summa care depaseste 2000 lei, adica 786 in cazul meu. Este cumva o alta
regula in cazul in care se dau sume din urma?