Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare cladire

In noiembrie 2006 am achzitionat o cladire, 382.913 lei.
In dec. 2006 a fost reevaluata in minus, la val de 225.000 lei.
In urma controlului de la fisc, mi s-a spus sa trec dif. din reevaluare pe cheltuiala, dar nu au specificat daca este chelt. deductibila sau nu.
Ce cont sa folosesc?
Conform art. 21 alin. (4) lit. (s) din Codul fiscal cheltuielile reprezentând valoarea deprecierilor mijloacelor fixe, în cazul în care, ca urmare a efectuării unei reevaluări, se înregistrează o descreştere a valorii acestora nu sunt deductibile.

În cazul în care în urma reevaluării se constată o scădere a valorii de înregistrare:
105 “Rezerve din reevaluări” = 212 “Construcţii”

Conform Ordinului Ministrului Finanţelor Publice nr. 1752/2005 închiderea contului 105 (Rezerve din reevaluări) se face prin creditarea contului 1065 (Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare), respectiv:

105 “Rezerve din reevaluări” = 1065 “Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare”

În situaţia în care prin reevaluare valoarea contabilă s-a diminuat, operaţiunea contabilă este următoarea:
1065 “Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare” = 105 “Rezerve din reevaluări”
Deci ar trebui sa fac inregistrarea 6583=105 cu dif in minus din reevaluare.
1.1171=212

2.Cheltuiala nedeductibila

temei legal:
1.
Norme Cod Fiscal

13. Veniturile sau cheltuielile înregistrate eronat sau omise se corectează prin ajustarea profitului impozabil al perioadei fiscale căreia îi aparţin. În cazul în care contribuabilul constată că după depunerea declaraţiei anuale un element de venit sau de cheltuială a fost omis ori a fost înregistrat eronat, contribuabilul este obligat să depună declaraţia rectificativă pentru anul fiscal respectiv. Dacă în urma efectuării acestei corecţii rezultă o sumă suplimentară de plată a impozitului pe profit, atunci pentru această sumă se datorează dobânzi şi penalităţi de întârziere conform legislaţiei în vigoare.

Aici nu e vorba de "erori sau omisiuni", deci nu va atingeti de 117.

Puteti debita ct 105 daca aveti sold creditor din reevaluari anterioare, in limita soldului creditor. Dupa epuizarea acestuia (sau in cazul in care nu ati avut sold), afectati cheltuielile.

Acestea nu sunt deductibile decat daca reevaluarea s-a efectuat in baza unui act normativ expres, deci nu e cazul Dvs.

Succes!
fplopeanu a scris:

Aici nu e vorba de "erori sau omisiuni", deci nu va atingeti de 117.

Puteti debita ct 105 daca aveti sold creditor din reevaluari anterioare, in limita soldului creditor. Dupa epuizarea acestuia (sau in cazul in care nu ati avut sold), afectati cheltuielile.
Acestea nu sunt deductibile decat daca reevaluarea s-a efectuat in baza unui act normativ expres, deci nu e cazul Dvs.

Succes!

1.Avand in vedere ca reevaluarea a fost facuta in anul 2006 si noi suntem in 2009 este vorba de o omisiune.

2.Nimeni nu a intrebat nimic de contul 105- daca exista , daca are sold!

3.Din datele expuse rezulta ca nu exista sold in 105, deci tratamentul contabil al acestei reevaluari din care rezulta scaderea de valoare a unei cladiri va fi prin afectarea rezultatului exercitiului, includerea pe cheltuiala
6XXX= 212

4.Deoarece evenimentul a avut loc in anul 2006, se va utilizat 1171!
1171=212

Management Account, Consultant fiscal