avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare la limită de vârstă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare la limită de vârstă

Născută în data de 06.08.1965, 10 ani în grupa 1 de muncă, 34 ani și 6 luni cotizare când pot să mă pensionez la limită de vârstă?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:51, 6 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La 57 ani si 10 luni
Vă mulțumesc. Sărbători binecuvântate cu bucurii!!!
Dacă m-aș pensiona înainte de 57 ani și 10 luni, de exemplu în anul acesta 2020 cu cât aș fi penalizată?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu va puteti pensiona inainte de 57 ani si 10 luni.
Pensia anticipata sau anticipata partiala sunt tot la 57 ani si 10 luni.
Îmi cer scuze dar aș vrea să mă lămuresc dacă sunt nevoită să ies in acest an sau până ajung la 57 ani și 10 luni eu nu primesc deloc pensie? Vă mulțumesc.

Alte discuții în legătură

Bună seara, vă rog din suflet să-mi spuneți când ar putea ... ileana.ionascu@yahoo.com ileana.ionascu@yahoo.com Bună seara, Vă rog din suflet să-mi spuneți când ar putea să iese la pensie mama mea și la ce pensie se încadrează? Este născută în August 1965 ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! am vazut ca din toamna se schimba legea de pensionare.va ... Zumm Zumm Bună ziua! Am vazut ca din toamna se schimba legea de pensionare.Va rog sa imi spuneți dacă eu cu 36 ani de vechime perioada contributiva și un an de somaj ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ioana_paunescu ioana_paunescu Femeie, 46 ani, 30 ani munca. care este solutia pt a iesi la pensie cat mai repede? (vezi toată discuția)