Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu clauza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu clauza

Daca am venit calificat la o firma și ei apoi m-au autorizat și mi-au pus o clauză de reziliere de 100 mil pe 2 ani..cum pot sa îmi dau demisia fara să plătesc?ms
Art. 3 C.mun.
(1) Libertatea muncii este garantata prin Constitutie. Dreptul la munca nu poate fi ingradit.
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
(4) Orice contract de munca incheiat cu nerespectarea dispozitiilor alin. (1)-(3) este nul de drept.

Doctrina a opinat ca, "Încalcă libertatea muncii, fiind prin urmare lovită de nulitate, clauza din contractul individual de muncă prin care se interzice salariatului să părăsească unitatea o anumită perioadă de timp, fără a exista premisa pregătirii profesionale a salariatului la cererea şi pe cheltuiala angajatorului, în condiţiile art. 195 alin. (1) din Codul muncii - in prezent art.198 alin.1 C.mun. - . (Ion Traian Ştefănescu, Şerban Beligrădeanu, Prezentare de ansamblu şi observaţii critice asupra noului Cod al muncii, în Dreptul nr. 4/2003, p. 64)".
art.198 alin.1 C.mun
Art. 198
(1) Salariaţii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesională, în
condiţiile art. 197 alin. (1) , nu pot avea iniţiativa încetării contractului individual de
muncă pentru o perioadă stabilită prin act adiţional.
(2) Durata obligaţiei salariatului de a presta muncă în favoarea angajatorului care a
suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, precum şi orice alte aspecte în
legătură cu obligaţiile salariatului, ulterioare formării profesionale, se stabilesc prin act
adiţional la contractul individual de muncă.
(3) Nerespectarea de către salariat a dispoziţiei prevăzute la alin. (1) determină obligarea
acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregătirea sa profesională,
proporţional cu perioada nelucrată din perioada stabilită conform actului adiţional la
contractul individual de muncă.
(4) Obligaţia prevăzută la alin. (3) revine şi salariaţilor care au fost concediaţi în perioada
stabilită prin actul adiţional, pentru motive disciplinare, sau al căror contract individual

Va trebui sa alegeti daca plecati sau sa platiti.
Djsmiley90 a scris:
ei apoi m-au autorizat și mi-au pus o clauză de reziliere de 100 mil pe 2 ani

Suma trebuie să fie calculată pe baza cheltuielilor de autorizare pe care le-a suportat firma, nu o valoare arbitrară. ÎCCJ a stabilit anul acesta că e interzis a se stipula clauze penale, cum pare că e cea pe care o aveți dvs, în contractul de muncă:

Stipularea clauzei penale în contractul individual de muncă sau într-un act adițional al acestuia, prin care este evaluată paguba produsă angajatorului de salariat din vina și în legătură cu munca sa, este interzisă și este sancționată cu nulitatea clauzei astfel negociate.
[ link extern ]

Cu alte cuvinte, vi se pot solicita doar cheltuielile de formare profesională făcute cu autorizarea dvs. Despăgubirea nu poate fi arbitrară, ci trebuie să fie justificată de ordine de plată, facturi, chitanțe sau alte documente fiscale care arată achitarea unor costuri cum ar fi prețul cursului, diurna, cazarea, transportul, asigurarea medicală etc.
Manuela Rășină, administrator