Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata partial

Buna ziua,
Sunt nascut in iulie 1960, am cotizat 29 de ani, in conditii normale de munca. La aceasta cotizatie adaug, 9 luni serviciu militar si 5 ani de facultate. Cand pot iesi la pensie anticipat partial?
Nu mai aveti timpul necesar pentru indeplinirea conditiei de stagiu complet de 35 ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universiotare de zi).
Asadar, limita de varsta la 65 ani.