Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama mea este tutorele meu legal, insa eu sunt adulta. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama mea este tutorele meu legal, insa eu sunt adulta. Dupa o serie de amenintari cu inchisoarea, acum vrea sa ma supuna unor examinari ginecologice. Ma poate obliga?

Buna. Sunt o tanara in varsta se peste 20 de ani, si doresc sa va intreb cateva chestiuni, pentru a-mi clarifica situatia legala. Fara a intra in prea multe detalii, acum o luna de zile, am inceput o serie de discutii cu mama mea in care am dezaprobat modul in care ea a incheiat relatia cu tatal meu, noua ei relatia ei cu barbatul cu care s-a casatorit recent si atitudinea ei recenta fata de restul familiei. Ca urmare a acestor discutii, a inceput o serie de hartuiri si amenintari cu violenta fizica, arest si inchisoare, toate adresate mie. In ultima noastra conversatie, mama mea a ajuns la concluzia ca sunt delicventa sexual (a descoperit lenjerie intima deteriorata in dulapul meu). A spus ca ma poate obliga sa ma supun unor testari ginecologice.
Prin calitatea ei de mama si de tutore legal al meu, m-ar putea obliga?
Sunt adulta si nu doresc sa mi se lezele demnitatea in acest fel. Consider ca ceea ce fac cu corpul meu este strict problema mea si nu doresc sa fiu umilita la medic sau in sala de judecata de catre nimeni (dar nu sunt in nici un caz devianta sexual asa cum crede mama, nu am in mod sigur nici un fel de boala venerica).
Am plangere penala pregatita, pentru amenintari. As vrea totusi sa stiu daca ma poate obliga la consultatii medicale rusinoase.

PS: Nume de utilizator masculin, Imi cer scuze, contul l-am creat pentru tatal meu.
xMihai222, utilizator
offtopic- nu va e tutore, va e parinte.
Nu se poate pune problema ca mama sa va poata obliga sa faceti ceva, orice.
Daca sunteti majora puteti sa va traiti viața cum doriti.Ar fi recomandat daca aveti un job sa încercați să plecați de acasă, sa va închiriati ceva .Nu exista posibilitatea legală ca mama dvs sa va supună unor controale medicale fără voia dvs.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat