Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Detin impeuna cu sora mea o casa si terenul aferent in proportie de 5/8 eu si 3/8 sora mea care a decedat acum 9 ani. Sora mea are doi copii dar nici unul nu este interesat sa faca succesiunea pe ntru cele 3/8 al mamei lor, eu as dori sa vand dar sunt legata de nepasarea celor doi nepoti. Ei nu sunt impotriva dar spun ca nu au bani si timp pentru. a face succesiunea, si spun sa ma ocup eu. Stiu ca nu este posibil asa ceva, ce ma sfatuiti sa fac. Multumesc anticipat.
Este posibil sa realizați în instanta succesiunea și partajul solicitând atribuirea imobilului către dvs și plata unei despăgubiri către nepoți.