Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Înmatriculare în alt județ
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Înmatriculare în alt județ

Mașina pe care vreau să o cumpăr este din județul Satu Mare. Eu locuiesc 'temporar' în județul Maramureș, dar am locuința stabilă în județul Hunedoara. Trebuie să mă prezint neapărat în Hunedoara sau pot să fac actele și din Maramureș?
Trebuie să mă prezint și la RAR cu mașina? Dacă da, când? După sau înainte de contractul de vânzare cumpărare?
inmatricularea se face la domiciliu.
daca masina se transcrie, veti face RAR-ul la scadenta. daca nu a mai fost inmatriculata in Romania, veti merge la RAR inainte de inmatriculare (include si identificarea).
la RAR merge proprietarul masinii: dvs, dupa cumparare sau vanzatorul, inainte de cumparare.
mai multe detalii: [ link extern ] /