Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Înmatriculare mașină pe reședință temporara?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Înmatriculare mașină pe reședință temporara?

Am reședința stabilă pe jud. Hunedoara, dar locuiesc temporar în Maramureș. Mașina e deja cumpărată și e înscrisă pe județul Satu Mare. Pot să o înscriu pe Maramureș în acest caz? Proprietarul casei în care locuiesc ar fi de acord.
Desi este tardiv raspunsul, poate foloseste altcuiva: nu, nu merge sa inmatriculati vreun autovehicul altundeva, ci numai unde aveti domiciliul stabil.

(proprietarul casei unde locuiti nu va e de ajutor, cu tot cu buna sa intentie, fiindca inmatricularea se face exclusiv pe domiciliul dvs stabil)

(de ex., daca eu am viza de flotant in jud. Brasov si domiciliul stabil in jud. Craiova - inmatricularea se va face la Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor Craiova, strict. deci unde am domiciliul stabil).

Zi buna.